Wizja firmy, która inspiruje
Wizja firmy, która inspiruje
Sukces w zarządzaniu zespołem osiągniesz, gdy Twoi pracownicy i Ty, będziecie postrzegać pewne rzeczy w ten sam sposób. Bardzo pomocna będzie w tym wizja firmy oraz zarządzanie w oparciu o wartości. (Zarządzanie w oparciu o wartości opisałam wcześniej > TU).
Czym jest wizja firmy?
Wizja firmy to obraz firmy w przyszłości, nawiązujący do jej przyszłych celów i planów.
Wizja powinna oddziaływać na emocje, pobudzać kreatywność oraz stanowić bodziec do osiągania wyznaczonych celów. Wizja powinna pobudzać wyobraźnię i motywować wszystkich do lepszej pracy. Wizja mobilizuje wszystkich do działania i do rozwoju.
Po co liderowi wizja, czyli 10 korzyści z komunikowania wizji
1. Wizja firmy wytycza ogólny kierunek jej działania.
2. Wizja pomaga liderom wyznaczać strategię.
3. Wizja daje liderowi i jego ludziom energię do działania.
4. Wizja daje siłę do pokonywania trudności.
5. Angażująca wizja firmy motywuje wszystkich, by podejmowali wysiłki i rozwiązywali pojawiające się problemy.
6. Wizja jest bardzo skutecznym motywatorem, bo mobilizuje do podejmowania działań i ich realizacji.
7. Wizja pomaga wszystkim w firmie określić priorytety, bo mówi, które obszary są istotne.
8. Wizja daje pracownikom poczucie sensu, bo dowodzi, że są oni częścią czegoś większego.
9. Wizja pomaga nakreślić cele i przekazać je w łatwy, zrozumiały sposób.
10. Wizja jest siłą, która napędza lidera i jego zespół do osiągania celów.
Co zrobić, by wizja inspirowała?
Inspirująca wizja to taka, która działa na wyobraźnię. Twoja wizja będzie angażować, gdy będzie uchwytna i łatwo wyobrażalna. Inspirująca wizja przedstawia przyszłość w sposób obrazowy tak, aby każdy mógł ją sobie zwizualizować.
Twoja wizja musi dać się jasno i mocno wyartykułować przy każdej okazji. Ty jako lider, który wierzy w swoją wizję, musisz przedstawiać ją jasno i przekonywująco w każdych okolicznościach.
Co warto zawrzeć w wizji?
Każda wizja ma pewne składniki, które wybitny przywódca stara się ludziom przybliżyć, uzmysłowić i udostępnić.
1. Horyzont
Wizja – mówi dokąd zmierzacie. To obraz firmy w przyszłości (np. za 2, 3, 5, 15 lat). Ważne, aby horyzont wizji uwzględniał wszystkich interesariuszy: właściciela, pracowników, klientów, dostawców, partnerów biznesowych itd.
2. Satysfakcjonujące cele
Angażująca wizja zawiera cele, których osiągniecie przyniesie Wam radość, satysfakcję i spełnienie. W wizji przedstawiacie ciekawą, godną osiągnięcia przyszłość, bo wizja daje nadzieję na lepsze jutro.
3. Wyzwania
Inspirująca wizja jest ambitna. Są w niej wyzwania, których obecnie nie jesteście w stanie osiągnąć. To pobudza kreatywność. Wyzwania w wizji motywują do szukania nowych rozwiązań, do rozwijania nowych umiejętności.
Wyzwania stwarzają przekonanie, że wizja jest ważna i niełatwa do zrealizowania.
4. Kierunek i ścieżka do celu
Ludzie potrzebują ścieżki i kierunku, którymi będą podążać. Wizja je wytycza. Dlatego przywołuj ją zarówno podczas ważnych wystąpień, jak i w codziennej pracy. Przywołuj ją ustalając priorytety zadań, rekrutując nowych pracowników. Pokazuj ludziom, jak realizując różne projekty, podążacie w wyznaczanym przez wizję kierunku. Uświadamiaj pracownikom, jak się dzięki temu rozwijacie. To buduje Twój autorytet lidera i jednoczy zespół. Nikt nie ma wątpliwości, że gracie do jednej bramki!
5. Ty – lider
Nigdy nie przedstawiaj przyszłego wizerunku firmy, nie umieszczając na nim siebie. Twoja obecność oznacza zaangażowanie w wizję i pragnienie towarzyszenia ludziom w ich drodze.
6. Wprowadź do wizji rzeczy, które ludzie kochają
Twoi pracownicy noszą w sobie wizerunki innych ludzi i rzeczy, które kochają (ich rodziny, cele, osobiste potrzeby). Umieść w swojej wizji rzeczy ważne dla Twoich ludzi. Buduj most między wizją firmy z osobistymi aspiracjami i celami Twoich pracowników. To pozwoli im zaakceptować wizję i uznać ją za własną. Szerz optymizm. Pamiętaj: jeśli pomożesz ludziom zdobyć to, czego pragną, oni pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.
Jeśli Twoja wizja jest klarowna i pokazujesz ją systematycznie, wkrótce zacznie ona pasować Twoim pracownikom do wszystkiego, co robią. Będzie to oznaczać, że wizja utrwaliła się w ich umysłach i że ją zaakceptowali.
Swietny wpis, bardzo konkretny, przda sie kazdemu, kto chce zaplanowac wlasny sukces 😉
Anna, bardzo dziękuję. Zależało mi, żeby były tylko praktyczne informacje. 🙂 Serdecznie Cię pozdrawiam!
Ciekawy wpis, podeślę mężowi. Właśnie zakłada swoją firmę 🙂
Jest w super momencie, żeby wdrażać narzędzia budujące jego markę eksperta i inspirującego lidera. Życzę realizacji wszystkich jego celów!
Z tą wizją to zawsze są problemy. Pracowałem w dość dużych korporacjach i zawsze dyrektor miał jakąś wizję, potem odchodził albo go wywalali bo wizja przekraczała budżet o 200% i terminy o 100% i nadal nic nie działało. Przychodził kolejny szef ze swoją wizją, całkiem sprzeczną z wizją poprzednika i wszystko szło do kosza. Rekord to w ciągu 6 miesięcy i wizja i technologia zmieniała się 3 razy i pisałem to samo oprogramowanie w 3 różnych językach programowania.
Teraz wizja jest jasna bo szef, dyrektor i pracownik to jedna i ta sama osoba – ja.
Łukasz, wspaniale, że teraz Twoja wizja jest jasna i zależna od Ciebie. Życzę Ci jej realizacji i zarażania nią innych! Serdecznie pozdrawiam, Asia
Bardzo przydatne i ciekawe informacje dla osób myślących o swojej działalności.
Bardzo dziękuję za taki pozytywny komentarz. Starałam się zebrać najprzydatniejsze informacje – wszystkie takie, z jakimi spotykam się u klientów. Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Nie jestem liderem i raczej nigdy nie będę, nie czuję żebym miała do tego predyspozycje, ale może komuś podpowiem coś kiedyś 😉 albo coś się zmieni
Najważniejsze to według mnie działać, pracować w zgodzie z sobą. Jeśli faktycznie Twoja sytuacja się zmieni, to wiesz, gdzie szukać wskazówek. 🙂 Serdecznie pozdrawiam! Joanna
Podpisuję się odpowiedziami dziewczyn. Bardzo przydatne informacje, zresztą jak zawsze 🙂
Edyta,bardzo dziękuję. Cieszę się, że post jest przydatny. 🙂 Serdecznie pozdrawiam, Asia
Dziękuję bardzo, przyjrzę się im 🙂abracadabra video
Daj znać, jakie masz wnioski, spostrzeżenia. 🙂
Masz piękną wizję firmy. Taki zespół zgranych ludzi na pewno odniósłby sukces
Bardzo dziękuję. Mam tę niezwykłą przyjemność współpracować z firmami, które taką właśnie wizję realizują!
Wizje wizjami, ale zespół to podstawa. Jeśli cel jest jasny, osoby w zespole zgrane, zadania odpowiednio podzielone to sukces jest kwestią tylko czasu 🙂
Zgrany zespół może góry przenosić. Choć według mnie, zespół będzie jeszcze lepiej działał, mając poczucie sensu, wiedząc po co podejmuje konkretne działania, czyli gdy cel, będzie wynikał z wizji firmy.
Trafiłaś w 10 z wpisem! <3 Teraz jest mój czas! 😉
Bardzo się cieszę ladymama. 🙂 Trzymam kciuki, żeby wszystko poszło zgodnie z planem i życzę samych sukcesów! 🙂
Wspaniały wpis dla każdego, kto marzy o sukcesie i swoim biznesie, a zespół zgranych ludzi może osiągnąć wszystko, a bynajmniej wiele.
Dziękuję Aneta! Podobnie jak Ty wierzę w potężną moc pracy zespołowej! 🙂 Serdecznie pozdrawiam! Asia
Bardzo inspirujące i pokazujące jak ważne jest objaśnianie celów współpracownikom.
Asiu, możesz rozwinąć punkt 5., czyli co masz na myśli mówiąc o umiejscowieniu siebie jako lidera w wizji firmy? Najlepiej na przykładzie. Dziękuję:)
Asiu, przytoczę fragment wizji, która uwzględnia i pracowników, i lidera.
“Wierzę, że za 5 lat każdy z Was osiągnie swoje indywidualne cele w naszej firmie! Dołożę wszelkich starań, by Wam w tym pomóc. I tak, jestem przekonana, że Ty Jolu skończysz studia, o których dziś marzysz. Marku, nie mam wątpliwości, że za 5 lat zbudujesz stabilny dream team, liczący 8 osób, a Ty Przemku – osiągniesz 3 razy większy obrót niż dziś, co pozwoli Ci na osiągniecie osobistych zamierzeń. Za 5 lat każdy z Was będzie samodzielnym liderem, będziecie zarządzać ludźmi. Ja nie będę już tak aktywna na poziomie działań operacyjnych. Planuję nadzorować, nasze 3 nowe oddziały. Będę w Poznaniu rzadziej – ale zawsze chętnie służę Wam wsparciem, wiedzą i doświadczeniem.
Raz na miesiąc będziemy spotykać się w mniejszym gronie. Zależy mi, aby być na bieżąco z Waszymi planami.
Raz na kwartał, będę organizować większe spotkania: dla kadry zarządzającej naszej firmy. Będzie to świetna okazja do integracji i do wysłuchania inspirujących osób świata biznesu.
Tak więc, choć nie będzie mnie codziennie na miejscu, wierzę, że nadal z sukcesami będziemy realizować wspólne biznesowe projekty.”
Asiu, daj znać, czy jest teraz jasne? 🙂
Czy chodzi bardziej o to, by określić, że owszem, ja-lider będę w zespole i w całej organizacji. Chodzi też Tobie o to, żeby zespół czuł, że lider nie chce opuszczać organizacji? I jeszcze, czy lider to twórca biznesu, czy pracownik w roli menadżera. Myślisz, że to ma znaczenie?
Chodzi mi o to, by zapewnić ludzi, że nie tylko im stawiasz cele i wyzwania, ale przede wszystkim sobie. Inspirujesz ludzi przez działanie – więc musisz być przykładem wdrażania wizji w życiu.
Jako lider, pokazując, że masz miejsce w przyszłej wizji, dajesz też dowód, że jest ona atrakcyjna i warta osiągnięcia.
Według mnie, nie ma tu najmniejszego znaczenia, czy jesteś menadżerem, czy właścicielem firmy. Wizja jest narzędziem, które śmiało może stosować lider na każdym poziomie organizacji.