Sprawdzone porady dla blogerów
Współautorem artykułu “Sprawdzone porady dla blogerów” jest Patryk Tarachoń. Bloger od 2010 roku. Pasjonata. Prowadzi dwa blogi: ,,Przygotuj się na Start“, gdzie pisze o rozwoju osobistym oraz “Wsparcie Bloga Porady dla Blogerów“, gdzie otrzymasz praktyczne blogerskie wskazówki.
Zarówno Patryk, jak i ja blogujemy kilka lat. Dziś zebraliśmy wskazówki, dzięki którym blogowanie będzie dla Ciebie prostsze.
Sprawdzone porady dla blogerów
1. Najważniejszy jest pomysł i nazwa
Patryk Tarachoń: Przede wszystkim zastanów się w czym jesteś dobry. Jeśli znasz się na makijażu lub masz łatwość tłumaczenia trudnych zagadnień i są to Twoje pasje, to właśnie one mogą być tematem przewodnim Twojego bloga.
Bloga możesz nazwać swoim imieniem i nazwiskiem. Wtedy budujesz swoją markę i masz większe pole manewru w rozwoju tematyki bloga.
2. Regularność i styl tekstów
Patryk Tarachoń: Na początek nie sugerowałbym pisania długich tekstów. Lepiej napisać krótszy, dobrze ułożony (zawierający akapity, nagłówki, odstępy) i przede wszystkim przemyślany post. Warto swoje pierwsze teksty komuś pokazać. Oczywiście orientacyjnie, zawsze ktoś się przyczepi, a pisanie powinno sprawiać największą przyjemność Tobie. Nie przyzwyczajaj się spełniać oczekiwań czytelników. Nie ma tak, aby wszystkim wszystko się podobało.
Gdy już będziesz wiedzieć jakie treści chcesz oferować, przygotuj jak najwięcej postów, aby publikacje w pierwszych miesiącach były jak najbardziej regularne. Publikacja co dwa, trzy dni wystarczy, aby poprzedni tekst się wybił, a przy okazji, aby na następny odwiedzający nie musieli długo czekać.
Joanna Bogielczyk: Dodałabym, aby już od pierwszych tekstów zwracać uwagę na słowa kluczowe. Warto od samego początku pozycjonować bloga i poszczególne posty. Polecam korzystanie z narzędzi do sprawdzania popularności frazy kluczowej. Ja korzystam z Keyword Planner, czyli planera słów kluczowych od Google.
3. Jak pisać teksty
Patryk Tarachoń: Każdy kreuje swoją formę. Nie pisz nagłówków, które nie są odpowiednie do tematu. Na początku wskazuj, że to Twoja opinia. Oczywiste jest to w blogosferze, ale czasem inaczej się nie da. Używaj następujących stwierdzeń: ,,według mnie, moim zdaniem, uważam, że”.
Joanna Bogielczyk: Pisząc teksty pamiętaj o ich pozycjonowaniu. Mój blog opiera się o wordpressa. W związku z tym w zwiększaniu wejść pomaga mi wtyczka Yoast SEO. Optymalizuje ona bloga pod kątem wyszukiwarek, czyli pomaga innym użytkownikom odnaleźć posty po konkretnym słowie kluczowym. Po napisaniu posta wtyczka automatycznie wykonuje analizę SEO, a Ty dostajesz informację, czy spełniłeś kryteria ważne dla pozycjonowania. Jeśli pojawia się zielone światełko, wiesz, że wszystko jest ok, jeśli nie – masz informację, że w artykule należy wprowadzić zmiany, np. napisać dłuższy tekst, dodać w nim nagłówki. Wtyczka Yoast SEO sprawi, że Twoje posty będą lepiej wyszukiwane, a Twój blog częściej odwiedzany.
4. Jak promować teksty
Joanna Bogielczyk: Po opublikowaniu artykułu promuj go, by jak najwięcej osób się o nim dowiedziało. Przede wszystkim udostępniaj swój post w mediach społecznościowych. Większość blogerów ogranicza promocję swoich postów do Facebooka. Pozostałe social media są przez nich pomijane!
Ja każdy nowy post zamieszczam na moim fanpage’u, ale dodatkowo dodaję go na LinkedIn. (Mam stamtąd mam 20% wejść) oraz na Instagramie, skąd mam ok. 10% wejść.
5. Wygląd i funkcjonalność bloga
Patryk Tarachoń: Pierwsze na co zwracam uwagę, gdy odwiedzam blogi to ich wygląd. Funkcjonalność jest również istotna. Nawet darmowe szablony zawierają coraz więcej funkcji, ułatwiających eksplorowanie Twojego bloga.
Sugeruję Tobie zmieniać szablon co dwa, trzy lata. Nowe opcje, a przede wszystkim elementy wyglądu, wymagają aktualizowania blogów, a to najszybszy i najłatwiejszy sposób.
6. Zachęcaj swoich czytelników do reakcji i przygotuj się na różne opinie
Joanna Bogielczyk: Aby zachęcić czytelników do aktywnego reagowania proś ich o udostępnianie Twoich treści i o komentowanie.
Na końcu swojego artykułu możesz napisać: Jeśli komuś z Twoich znajomych przydadzą się wskazówki, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej – udostępnij mu ten post.
Patryk Tarachoń: Przygotuj się też, że reakcje w sieci na Twoje teksty mogą być różne. Trudno przewidzieć na jaki pomysł wpadną albo jaki wniosek wyciągną z Twojego tekstu czytelnicy. Włącz moderowanie komentarzy, dzięki którym będziesz mógł zatwierdzić te, na których Ci zależy. Warto, jako pierwszy pod tekstem, zatwierdzić pozytywny komentarz, bo następni, (wzorując się na pierwszym), najprawdopodobniej będą komentować podobnie.
Nie przejmuj się komentarzami – zarówno Ty, jak i twoi czytelnicy macie prawo do własnego zdania – zwłaszcza jeżeli padają kulturalne i przemyślane argumenty związane z twoim tekstem.
Nie załamuj się też statystykami. Wielu blogerów pracuje wiele lat na sukces. Nie pozwalaj w komentarzach na linki do blogów i na darmową reklamę. Jeżeli ktoś chce zareklamować coś na Twoim blogu, masz prawo wymagać od niego zapłaty za zlecenie. Prezentów się nie ocenia i nie mówi o nich, chyba żeby cioci pochwalić się tym, co się na święta dostało.
Joanna Bogielczyk: Od samego początku buduj bazę mailingową. Mając listę mailingową swoich czytelników możesz na bieżąco informować ich o nowych postach. Nie opieraj się wyłącznie na Facebooku, bo tam link do Twojego artykułu może zginąć w gąszczu informacji.
Wysyłając regularnie newsletter masz możliwość pytania swoich czytelników o interesujące ich tematy. To bardzo ważne, bo wiesz o czym chcą czytać i co będą udostępniać. Nie musisz też się wtedy głowić nad tematami kolejnych artykułów – ich listę stworzą Ci Twoi odbiorcy. (O tym w czym jeszcze pomoże Ci baza mailingowa przeczytasz -> TU).
To porady dla blogerów, których skuteczność sprawdziliśmy w życiu. Wierzymy, że nasze wskazówki przydadzą się Tobie przy tworzeniu Twojego bloga. Jeśli masz pytania, wątpliwości, śmiało napisz tu >> kontakt.
Życzymy Ci sukcesów w blogowaniu i setek tysięcy zaangażowanych czytelników! 🙂 A jeśli są porady, którymi chciałbyś podzielić się z innymi blogerami, prosimy Cię zapisz je w komentarzu poniżej.
Serdecznie pozdrawiamy!
-
[…] Sprawdzone porady dla blogerów […]
[…] Blogosfera ma ogromny zasięg i dzięki dobrym artykułom można docierać do szerokiego grona odbiorców. Wpisy na blogu są sposobem na to, aby wokół marki stworzyć społeczność obecnych i potencjalnych klientów. (O tym, jak to robić pisaliśmy z Patrykiem Tarachoniem – blogerem z kilkunastoletnim doświadczeniem >> tu). […]
Leave a Comment
Bardzo przydatne wskazówki 🙂 . Pamiętam jak zakładałam bloga z pasji – w formie pamiętnika… I dopiero teraz widzę to wszystko z innej ” blogerskiej” strony i jeszzce wiele nauki przede mną.
Dziękujemy! 🙂 Pasja to podstawa! Nasze “Sprawdzone porady dla blogerów” pomogą Ci zwiększyć ilość zaangażowanych czytelników i zmonetaryzować pasję 🙂
Wszystkie rady są wskazane, a te praktyczne bezcenne. Szkoda, że wielu rzeczy nie wiedziałam rozpoczynając blogowe życie. Dla mnie najważniejsza jest pasja i radość tworzenia ❤
Aneta, gratuluję Ci, że realizujesz pasję. Jestem wyznawcą spełniania marzeń i każdemu w tym szczerze kibicuję. Tym bardziej cieszy mnie Twoja pozytywna ocena naszego posta. 🙂
Aż trudno cokolwiek dodać 🙂 Świetnie 🙂
Bardzo dziękujemy za taki komplement! 🙂 Zależało nam na sprawdzonych i praktycznych poradach. 🙂
Zgadzam się z większością tekstu. Chociaż summa summarum, każdy prędzej czy później dochodzi do podobnych wniosków, o ile nie zarzuca blogowanie w cholerę 😉
Wierzymy, że nasze porady sprawią, że początkujący blogerzy szybciej wystartują, a Ci bardziej doświadczeni, jak Ty, poczują się ekspertami. 🙂
Bardzo ważne, bezcenne rady. Dla mnie w pierwszej kolejności świadczy o blogu jego wygląd. Może być świetna treść, ale czasem trudno się ją czyta. Niestety, dobre wrażenie składa się z wielu małych elementów.
Marta dziękuję za Twój komentarz. Trafiłaś w czuły punkt 🙂 Wygląd bloga jest ważny, a jeszcze bardziej ważny jest wygląd bloga na komórce lub w innym urządzeniu mobilnym. To tam większość z nas korzysta z internetu. 🙂
Wtyczka SEO by YOAST jest rzeczywiscie swietna i warto sugerowac sie jej podpowiedziami, po znalezieniu i wytypowaniu odpowiednich slow kluczowych np w Google Plannerze. Pozdrawiam serdecznie Beata
Beata, dziękuję za Twój komentarz i Twoją opinię dotyczącą wtyczki YOAST. Wierzę, że teraz jeszcze więcej blogerów będzie z niej korzystać. Pozdrawiam serdecznie! Asia
Muszę się podszkolić jedynie w pozycjonowaniu 🙂
Patrycja, to bardzo gratuluję Ci takiego przygotowania do prowadzenia bloga! Życzę Ci dalszych sukcesów i serdecznie Cię pozdrawiam! Asia Bogielczyk
Ostatnio zauważyłem, że jak zacząłem się więcej promować na facebook’u, to faktycznie ruch się zwiększył 🙂 Muszę jeszcze popracować nad wyglądem bloga i systematycznością.
Marcin, to świetna wiadomość. Jestem przekonana, że regularność bardzo mocno zwiększy Ci ruch na stronie. A korzystasz z innych mediów społecznościowych niż Facebook?
Bardzo przydatne porady zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy w blogowaniu siedza już jakiś czas.
Olga, bardzo dziękuję za pozytywny komentarz. 🙂 Cieszę się, że post jest pomocny. Bardzo mnie cieszy, gdy mogę pomagać innym dzieląc się swoim doświadczeniem. Serdecznie pozdrawiam!
Super tekst. Twoje cenne wskazówki przydadzą się szczególnie początkującym blogerom😊
Dziękuję. 🙂 Cieszę się, że tekst jest użyteczny i że pomoże początkującym blogerom. Pozdrawiam!
Bardzo fajne porady. Dziękuje , skorzystam 😃
Ależ się cieszę! Uwielbiam gdy mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem! Życzę sukcesów, nie tylko blogerskich. 🙂
Prosto i dokładnie wyjaśnione – czego chcieć więcej. 😉
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie! Joanna
Dopiero zaczęłam przygodę z blogowaniem także na pewno mi się przydadzą Twoje wskazówki 🙂 Dzięki!
——–
Projektuję, szyję i podróżuję! Zapraszam 🙂 http://www.knaji.com
Super! Cieszę się, że wskazówki są pomocne. 🙂 Życzę sukcesów w blogowaniu!
Bardzo cenne wskazówki. Sama doświadczyłam tego, że regularność i własny styl wzbogaca również osobiście – buduje nasz charakter!
O tak! To świetne spostrzeżenie! Regularność blogowania oraz własny styl uczy samodyscypliny i dobrej organizacji czasu pracy.
Cenna rady do zapamiętania i stosowania. 🙂
Super! 🙂 Bardzo się cieszę, że są przydatne. Serdecznie pozdrawiam! Asia
Świetne porady, ja np nie pomyślałam o promocji w LinkedIn. Zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć 🙂
Bardzo się cieszę! Uwielbiam gdy mogę dzielić się swoją wiedzą i gdy inni na tym korzystają! <3 Serdecznie pozdrawiam! Asia
Nie mam włączonej moderacji komentarzy, ponieważ na razie nie było takiej konieczności. A wtyczka Yoast Seo jest rzeczywiście niezastąpiona.
Monika, dziękuję Ci za komentarz. 🙂 Życzę dalszych blogerskich sukcesów 🙂
Dosc niedawno zaczelam swoja przygode z blogowaniem , ucze sie . Nie mam okreslonego tematu , moj blog to mix . Nie mam absolutnie pojecia czy LinkendIn i Seo dziala na zwyklym Bloggerze? Jezeli tak, toooo bede musiala sie zaznajomic 🙂
Znam wielu blogerów, u których główna tematyka bloga klarowała się kilka, kilkanaście miesięcy. W ich przypadku, to czytelnicy wskazywali tematy, które ich najbardziej interesowały i tak powstawał główny kierunek bloga. 🙂 Życzę Ci powodzenia w blogowaniu! 🙂
Wooow! Masa wartościowych wskazówek, które warto wykorzystać. Część z nich już wcześniej zdążyłem wdrożyć w życie. Teraz moim celem jest zbudowanie bazy mailingowej i mam nadzieję, że uda mi się zrobić w tym temacie coś wyjątkowego i przydatnego dla subskrybentów. Fantastyczny wpis Asia i Patryk! Brawo! 😉
Bardzo się cieszymy, że nasz artykuł się Tobie przydał i że jest tak pozytywnie oceniany! Baza mailingowa jest ogromnym biznesowym potencjałem – super, że będziesz ją budować. Serdecznie Cię pozdrawiamy i życzymy blogerskich sukcesów! Asia i Patryk
Na pewno dużo wartościowych rad. Świetnie i prosto napisane. Styl bloga ma dla mnie duże znaczenie. W zasadzie blogi to nowa dziedzina, i każdy się tego uczy na własnych błędach. Potem może wykrystalizować się własny indywidualny styl, jak np. w sztuce felietonów. Dobry bloger jest dla mnie jak stary gazetowy felietonista, od którego zaczyna się czytać gazetę. Wraca się też do niej, aby poznać nowe przemyślenia autora na sprawy polityczne, społeczne czy kulturowe.
.
Sam zaczynałem od umieszczania zdjęć na blogu. Nazbierało się tego dużo, i zrozumiałem, że chcę je pokazać szerszemu gronu ludzi niż 100 znajomych z facebooka. Okazało się, że po roku blog ma już ponad 11 tys. odwiedzin, a tematykę zróżnicowałem o tematy z prasy, którą czytam i którą uważam dla mnie osobiście ciekawą. Dodaję też wpisy o książkach, które mnie zainteresowały, albo które w przyszłości chciałbym poznać, i jeśli zostawię jakiś ślad na swoim blogu, to wiem, że o danej pozycji nie zapomnę, a nawet jeśli, to przeglądając bloga, sobie o niej przypomnę.
Nadmienię jeszcze, że dla mnie na temat blogowania bardzo dobra była książka Tomasza Kominka “Pisz, kreuj, zarabiaj”. W całości pochłonąłem, mimo, że tom był gruby, ale świetnie i z pasją napisany. Momentami nie mogłem się od lektury oderwać. Kominek wyłożył tam w zasadzie kwintesencję bycia blogerem, jak i stylu, który powinien mieć blog, aby ludzie go odwiedzali.
Zdaję sobie też sprawę, że na potrzeby blogów, tekstów internetowych trzeba pisać inaczej, czasem bardziej lekko, czy rozrywkowo, niż na potrzeby książek, czy poważnych gazet. Też ukazała się na ten temat pozycja pod tytułem “Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu”. Z czasem zamierzam ją również przeczytać, aby udoskonalić swój styl i warsztat pisarski.
Link do mojego bloga, który jeszcze niestety nie zarabia, i tworzony jest wyłącznie z pasji to: tesinblog.wordpress.com
Tomek, bardzo Ci dziękuję, że podzieliłeś swoją historią. Jest ona niezwykle inspirująca i motywuje do działania. Książki i blogi polskich twórców, (takich jak Kominek, czy Tkaczyk), to według mnie bardzo pomocne lektury w blogowaniu. Życzę Tobie, by Twoja pasja pozostała pasją… z tym, że pasją dochodową… 🙂 Serdecznie Cię pozdrawiam, Joanna
Bardzo fajny wpis, choć wszystkie wskazówki właściwie są mi znane, tak mam problem z wprowadzeniem w życie pozycjonowania /SEO, choć wiem, że działałoby to na plus tak jakoś nie mogę się za to zabrać. Mam stracha przed techniczną sprawą wdrażania tego rozwiązania na swoim blogu 🙂 Pozdrawiam
Anna, z wtyczką Yoast SEO to jest naprawdę intuicyjne i wierz mi, że nie ma nic z wspólnego z technikaliami. 🙂 Pozdrawiam, Asia
Myślę, że to co opisałaś jest bardzo trafne i skuteczne
Dziękujemy. Bardzo się cieszymy, że nasz artykuł przydaje się innym. Pozdrawiam, Joanna
No proszę, nie wiedziałam, że miałaś taki collab z Patrykiem :D.
Cenne rady, i swojego rodzaju ever green 🙂
Dziękuję za miłe słowa. 🙂
Wiesz, że ja jestem otwarta na ludzi i nowe możliwości, zwłaszcza, jak to okazja do rozwoju. 🙂
Śledzę Patryka od jakiegoś czasu, zebraliście tu bardzo fajne rady 🙂
Dziękujemy Marta – każdy taki komentarz utwierdza nas w przekonaniu, że to przydatny artykuł. 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie!
Sama zwykle wolę czytać krótsze wpisy na blogach i staram się takie tworzyć 🙂 Przyznaję jednak, że długie też wciągają, ale mają wadę: trudno zaznaczyć, gdzie się skończyło.
Świetne rady. Nie pomyślałam o tym, by na LinkedIn wrzucać link. Zadbam o to 😉