Profil prywatny i biznesowy na Facebooku – najważniejsze różnice
Facebook jako portal społecznościowy pozostaje nadal najpopularniejszym miejscem do gromadzenia kontaktów i utrzymywania relacji z rodziną oraz znajomymi. Służy temu profil prywatny. Oprócz niego funkcjonuje drugi – nazwany biznesowym, inaczej stroną firmową lub fanpage. Profil prywatny i biznesowy na Facebooku, najważniejsze różnice pomiędzy nimi, będą przedmiotem tego artykułu.
Co to znaczy profil prywatny a profil biznesowy
Profil prywatny zwany również kontem osobistym, zgodnie z regulaminem Facebooka wymaga podania prawdziwego imienia i nazwiska oraz informacji na swój temat (np. wykształcenie, miejsce pracy, zainteresowania). Możesz posiadać tylko jedno takie konto. Służy ono wyłącznie celom prywatnym, do publikowania informacji osobistych i komunikowania się ze znajomymi.
Profil biznesowy, zwany stroną na Facebooku lub fanpage, to miejsce do prezentacji firmy lub organizacji. Tu można podejmować działania związane z promocją firmy i produktów oraz ze sprzedażą. Do założenia takiej strony wymagane jest posiadanie profilu prywatnego, który będzie równocześnie jej administratorem. Na fanpage nie posiadasz znajomych – są tam fani Twojej strony lub osoby, które obserwują Twoje działania.
Fan Twojej strony nie musi być Twoim znajomym na koncie prywatnym na Facebooku. To ogromny atut, bo jeśli budujesz swoją markę na Facebooku na stronie firmowej mogą dołączać do Ciebie potencjalni klienci z całego świata!
Sprawdź na Facebooku moje konta prywatne i biznesowe, aby nie mieć wątpliwości, czym się różnią:
- konto prywatne https://www.facebook.com/joanna.bogielczyksocialmediaekspert/
- strona firmowa na Facebooku https://www.facebook.com/joannabogielczykcom
Profil prywatny i biznesowy na Facebooku – najważniejsze różnice
Zatem profil prywatny różni się od biznesowego charakterem działalności, jaką chcesz prowadzić na Facebooku. Jeśli jest on osobisty, korzystasz z konta prywatnego. Jeżeli chcesz wykorzystywać Facebook do celów biznesowych, musisz założyć fanpage. Jeśli będziesz postępować niezgodnie z regulaminem i działalność biznesową zaczniesz wykorzystywać na koncie prywatnym, ryzykujesz blokadę lub całkowitą utratę konta.
Konto biznesowe wyposażone jest w specjalne narzędzia, wspierające promocję i sprzedaż. Jest to na przykład: sklep czy możliwość publikowania zoptymalizowanych reklam przez Menadżera Reklam. O tym, jak z nich korzystać dowiesz się z moich wcześniejszych postów:
Wsparcie: Jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu fanpage, napisz do mnie >> biuro@bogielczyk.com i umów się na indywidualną rozmowę.
Wydarzenia
Na Facebooku możesz tworzyć również wydarzenia. Pojawią się one jako odrębny format publikacji od zwykłego posta.
Na profilu prywatnym są one prezentowane w formie Twojego nowego statusu. W zakładce Wydarzenia z życia umieszczone zostały takie kategorie jak np. Praca, Edukacja, Związek, Rodzina, Podróż, Zainteresowania, Osiągnięcia, Wspomnienie. Poprzez użycie tematycznej kategorii, możesz poinformować swoich znajomych o: nowej pracy, podjęciu nauki i jej zakończeniu, nowym związku, ślubie, narodzinach dziecka, przeprowadzce, miejscu podróży, podjęciu działalności społecznej, hobby, imprezie, w której bierzesz udział, osiągnięciach zawodowych. Możesz też przypomnieć wydarzenie sprzed lat lub dowolne wydarzenie z życia.
Na fanpage natomiast, możesz utworzyć wydarzenie online lub offline. Są one świetnym narzędziem do promocji Twojej marki i Twojej działalności. Online oznacza możliwość rozmowy na czacie, video w pokojach Messengera, przeprowadzenie transmisji live lub podanie linku do innej zewnętrznej platformy. Natomiast wydarzenie offline to możliwość zorganizowania spotkania w określonej lokalizacji. Co ważne, Facebook na koncie biznesowym umożliwia utworzenie wydarzenia bezpłatnego lub płatnego.
Wspieranie swojej działalności biznesowej profilem prywatnym.
O ile na profilu prywatnym wprost nie możesz prowadzić działalności typowo biznesowej, to możesz wspierać się tym kontem.
- Jeśli wśród znajomych masz osoby, które mogą stać się Twoimi klientami lub polecać Cię dalej, publikuj tam od czasu do czasu treści związane z prowadzoną działalnością. Możesz robić to poprzez udostępnianie treści z fanpage lub zaproszenie do jego polubienia.
- Pamiętaj, że profil prywatny, to Twoja wizytówka w sieci. Jeśli nie prowadzisz biznesu, a np. szukasz pracy, to pracodawcy mogą sprawdzać Cię poprzez Twoje konto na Facebooku. Dlatego, zadbaj o wysoki poziom swojego profilu prywatnego. (Wskazówki, jak to zrobić krok po kroku znajdziesz w nagranym przeze mnie wideo >> tu).
- Profil prywatny pozwala również na bycie uczestnikiem jakiejś grupy tematycznej na Facebooku (większość grup umożliwia uczestnictwo tylko osobom prywatnym, a nie stronom biznesowym). Jeśli będziesz się tam udzielać, jest wysoce prawdopodobne, że Twoi rozmówcy będą sprawdzać, kim jesteś, właśnie na koncie prywatnym. Gdy masz tam informacje o swojej działalności biznesowej, możesz zyskać z kolei przejście na Twój fanpage i zapoznanie się z ofertą.
Więcej o grupach ma Facebooku przeczytasz w artykule: Grupy na Facebooku
Dlatego, na koniec moja wskazówka. Zadbaj o przemyślany i wysoki poziom swojego profilu prywatnego:
- Umieść przemyślane zdjęcie profilowe, a także te w tle.
- Napisz, czym się zajmujesz.
- Podaj odnośniki do Twoich innych kont społecznościowych i strony WWW.
O profilu prywatnym na Facebooku, przeczytasz więcej tu > Profil prywatny na Facebooku.
Bardzo dobrze, że piszesz o tych różnicach, chętnie się z nimi zapoznałam.
Proszę bardzo 🙂
Nie każdy zdaje sobie sprawę za tych różnic, a warto orientować się w temacie.
Lepiej zrobić rozeznanie w temacie zanim podejmie się decyzje, bo później trudno jest odkręcić pewne rzeczy.
Ważne, żeby nie narobić sobie kłopotów:-)
dużo zależy też od tego jakich mamy odbiorców. Jeśli pracujemy na etacie prowadząc dodatkowo swój biznes to raczej nie wstawimy zdjęć z suto zakrapianej imprezy 😉
Na pewno warto wspierać swoją działalność biznesową profilem prywatnym.
Zdecydowanie TAK.
Chętnie korzystam z Twojej wiedzy i polecam każdemu! 🙂
Dziękuję bardzo 🙂
Na pewno warto zwrócić uwagę na to co umieszczamy na prywatnym profilu.
Wielokrotnie zastanawiam się, czemu ludzie umieszczają tam różne rzeczy, tak dużo zdradzają o sobie, albo wręcz odwrotnie, zasypują nieistotnymi informacjami multiplikując miałkie przekazy.
Albo mądrze go wykorzystać 🙂
Różnice są ogromne, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jasno i zrozumiale to wszystko przedstawiłaś
Dziękuję. Mam nadzieję, że jest to jasne.
Klarownie i przystępnie wyjaśnione, informacje, które warto znać, aby właściwie dokonać wyboru. 🙂
Dziękuję. Korzystaj zatem 🙂
Profil prywatny mam w sumie “martwy”, czasem tam coś wrzucę, ale i tak tylko dla znajomych. Na FB blogowym już ledwo działam, bo całość działań przeniosłam na Instagram.
Może warto wrócić do publikowania na Facebooku i wykorzystać potencjał konta prywatnego?
Z pewnością warto to rozgraniczyć i w miarę możliwości wspierać jeden profil drugim.
To wspieranie to ważna opcja. Bo prywatne ma większe zasięgi 🙂
Ciekawy post… Profil prywatny i biznesowy to dwie różne sprawy. I zauważyłam, że ten prywatny o niebo łatwiej jest prowadzić. Ale cóż, trzeba działać – nic się samo nie zrobi 🙂
Ale prywatnym kontem możesz wspierać swoje działania na fanpage.
Genialnie rozłożone na części pierwsze różnice między obydwoma formami prowadzenia kont na FB. Kilka rzeczy było dla mnie tu nowych 😉
Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc 🙂
Nawet nie wiedziałam, że istnieje taka różnica 🙂
Z kilku rzeczy nie zdawałam sobie sprawy, więc dziękuję za cenne wskazówki.
Bardzo fajnie napisany artykuł. Konkretnie wyjaśnia różnice między kontami. Lubię czytać takie rzeczy bo można się coś nowego dowiedzieć 🙂
Cieszę się, że Tobie się podoba i jest przydatny.