Jak mieć klientów z polecenia?
Jeśli marzysz o tym, aby klienci sami się do Ciebie zgłaszali, jesteś w dobrym miejscu! Dziś powiem Ci, jak to osiągnąć i jak mieć klientów z polecenia.
W każdej branży najlepsi są dotychczasowi klienci oraz klienci z polecenia.
Klient z polecenia trafia do Ciebie z marginesem zaufania, dlatego łatwiej go do siebie przekonasz i chętniej skorzysta on z Twoich usług.
Co zrobić, aby mieć klientów z polecenia?
-
Wykonuj swoją pracę najlepiej jak potrafisz
Aby klienci Cię polecali – muszą być zadowoleni z Twoich usług. To jest podstawa, na której możesz budować wzajemne relacje i dobre stosunki. Rekomendowanie innych jest ściśle związane z naszą reputacją. (Jeśli polecony fachowiec wykona swoje zadanie źle, wówczas może ucierpieć na tym wizerunek polecającego).
Tylko Twoja uczciwa i rzetelna praca oparta o zrozumienie i zaspokojenie potrzeb klienta skłoni obecnych klientów do rekomendacji.
-
Proś o polecanie
Większość klientów nie poleca Ciebie, bo nie wie, że tego chcesz.
Porozmawiaj ze swoimi klientami, że zależy Tobie, aby Cię polecali i aby dzielili się ze swoimi znajomymi dobrą opinią na Twój temat. Zapewnij ich, że obsłużysz każdego klienta na najwyższym poziomie. Pokaż, że zawsze jesteś otwarty na nowe zadania.
W przypadku klientów z polecenia istnieje tzw. zasada 20/60/20. Oznacza ona, że 20% Twoich zadowolonych klientów już dziś Cię poleca i robi to zupełnie spontanicznie. 20% Twoich zadowolonych klientów Cię nie poleci. Wynika to z ich osobowości – choć są usatysfakcjonowani, nie chcą ponosić odpowiedzialności za wrażenia kogoś innego. 60% Twoich zadowolonych klientów nie poleca Cię, bo nie wie, że może to zrobić. Dlatego nie wahaj się i poproś ich o to.
Proszenie o polecenia jest zasadne, tylko wtedy, gdy dostarczasz klientom najwyższą i najlepszą jakość. W innym wypadku nie ma sensu.
-
Dziękuj za polecenia
Dziękowanie za polecenia jest swego rodzaju informacją zwrotną, że polecenie było skuteczne, a współpraca doszła do skutku. (To też okazja, by wyjaśnić, dlaczego do współpracy nie doszło).
Możesz nagradzać polecających, np. podziękowaniem, darmowym dodatkiem do usługi, rabatem, próbkami produktów, przydatnym prezentem związanym z Twoim biznesem. To gesty, które wywołują przyjemne uczucia i motywują do dzielenia się z innymi informacjami o Tobie. Przyczyniają się one do zwiększenia ilości poleceń i umacniają Twoje relacje z obecnymi klientami.
-
Traktuj priorytetowo klientów, którzy Cię polecają
Klient, który Cię poleca, realnie wspiera Twój biznes. Przyłóż większą wagę do jego obsługi i pracy z nim. Dbaj o to, by Twoi stali, wartościowi klienci zawsze czuli się wyjątkowo. W ten sposób będą się oni nieustannie przyczyniać do rozwoju Twojej firmy.
-
Stosuj zasadę wzajemności
Odwdzięczaj się klientom, którzy Cię rekomendują. Gdy będziesz polecać innych, oni pomogą również Tobie. Polecaj tych, których produkty, usługi i obsługa klienta są na najwyższym poziomie. To zagwarantuje Tobie, że klienci z Twojego polecenia trafią w dobre ręce i będą mogli odwdzięczyć się tym samym.
(Ja robię to polecając moich klientów offline oraz online, tu zobaczysz przykład > kliknij).
-
Pokazuj opinie zadowolonych klientów
W pozyskaniu klientów z polecenia pomoże Tobie technologia. Dziś niezwykle cennym rodzajem rekomendacji są opinie w serwisach internetowych, jak Google, Allegro, Facebook, LinkedIn. Te narzędzia pozwalają Tobie na skalowalność. Internetowe opinie możesz wykorzystywać wielokrotnie w różnych kanałach komunikacji. Dzięki temu docierasz w różnym czasie do wielu potencjalnych klientów.
(Cieszę się, że macie świadomość, jak ważne są dziś opinie zadowolonych klientów. Dowodzą tego Wasze komentarze w naszej rozmowie na Facebooku >> tu).
-
Buduj markę eksperta
Klienci chcą polecać sprawdzonych specjalistów. Ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Takich, którzy potrafią rozwiązywać problemy innych, którzy obsłużą każdego z należytym szacunkiem. Ekspertów, za którymi stoi współpraca z zadowolonymi klientami, w tym ze znanymi markami. (Na blogu już o tym wcześniej pisałam, więc jeśli chcesz zgłębić temat odsyłam Cię >> tutaj).
-
Bierz udział w spotkaniach networkingowych
Networking to biznesowe pomaganie innym i profesjonalne proszenie o pomoc. Opiera się o zaufanie, wymianę informacji i wzajemne wsparcie. Jest możliwy dzięki sieci kontaktów. Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy, jeśli jest ona potrzebna. Jeśli jesteś otwarty na ludzi, poszukaj spotkań networkingowych w Twojej miejscowości. Takimi grupami są np. Towarzystwa Biznesowe, Arena Biznesu, Klub Kobiet Przedsiębiorczych. Misją tych organizacji jest rekomendowanie usług i produktów ich członków.
Jestem przekonana, że dzięki tym sposobom zwiększysz ilość klientów z polecenia. Jeśli zauważasz, że pomimo Twoich starań, metody te nie działają, skontaktuj się ze mną. (Napisz do mnie biuro@bogielczyk.com, zadzwoń 503 048 293 lub skontaktuj się przez formularz >> tu ). Zweryfikowanie tego procesu będzie cenne nie tylko w kontekście rekomendacji, ale też w kontekście funkcjonowania Twojej działalności.
Daj znać, jak u Ciebie wygląda sytuacja z klientami z rekomendacji? Może masz jeszcze inne sprawdzone metody na zwiększenie ilości klientów z polecenia? Będę wdzięczna za Twój komentarz.
-
[…] go celująco. (Jakiś czas temu pisałam na bloga, co robić aby klienci sami nas polecali >> tu). Dagmara Co pomogło Ci w rozwoju […]
Leave a Comment
świetne podpowiedzi, na pewno z nich skorzystam
Bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowo. 🙂
„Networking to biznesowe pomaganie innym i profesjonalne proszenie o pomoc” – zawsze gdy widzę taka radę, przypominam sobie SAMI WIECIE KOGO, grzmiącego z drabinki, że układ jest zły i sitwę trzeba tępić… I wtedy myślę sobie: czym nasze „znajomości” różnią się od NETWORKINGU ?
Networking to właśnie sieć znajomych. Takich, za których ręczysz, bo śmiało możesz polecać ich innym. Networking to też doskonałe wsparcie marketingu szeptanego. Zachęcam Cię, żebyś spróbowała i sprawdziła, jak to się ma do Twoich przekonań. 🙂
Bardzo przydatne i przede wszystkim pozytywne porady 🙂
Dziękuję. Cieszę się, że są przydatne.
Niby proste, jednak nie każdy o tym wie.
Justyna, myślałam tak jak Ty, że każdy wie, jak to robić, ale gdy zaczęłam rozmawiać z moimi klientami, okazało się, że nie. Stąd narodził się pomysł napisania posta. 🙂
Polecać i być polecanym to najlepsze co możemy zrobić. Taki marketing działa szybko i dociera do sporej grupy osób 🙂
Tak masz rację Ewelina. Wymarzona sytuacja – gdy klient sam do nas przychodzi. 🙂
Kurcze, ale ja się trochę krępuję prosić o te polecenia. Aczkolwiek chyba czas to zmienić.
Odwagi! Nie przejmuj się, proś, a jak odmówi pomyśl sobie, że należy do tych 20%, które nigdy nie polecają. 🙂
Bardzo fajne porady! Część z nich tak jakoś mimowolnie wykorzystuję w moim biznesie 🙂
To wspaniale! Sukcesów Ci życzę! 🙂
Dziękuję – chociaż w tej chwili najbardziej to potrzeba mi sił! 😀
Ze wszystkim się zgadzam 😉 Często trafiają do mnie Klienci z poelcenia co bardzo mnie cieszy.
To wspaniale! Gratuluję, bo taki klient to idealna wizytówka. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję Joanna! Cenne uwagi! Niby proste,
a jakże trudne:)
Iza, zachęcam, żeby zacząć od tych bardzo zadowolonych klientów i poprosić ich jeszcze na imprezie o wystawienie recenzji. Działa!
Asiu, dziękuję. Zwłaszcza te 60% biorę dla siebie i dopracuje 😁😁😁
Super, bardzo się cieszę. 🙂
Takie proste, a jednak się zapomina. Dzięki za przypomnienie 🙂
Bardzo proszę. 🙂 Życzę klientów z polecenia!
Jeszcze mi daleko do tych tematów…:-)
Najważniejsze, że wiesz już, gdzie ich szukać. 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Cenne wskazówki i rady, na studiach na zarządzaniu się o tym uczyłam 🙂
Super! Życzę Ci więc, jak najwięcej klientów z polecenia! 🙂
Dziękuję 🙂 fajnie też, że ten artykuł jest tak prosto i zrozumiale napisany.
🙂
Właśnie! Jak nie poprosimy to czasem ktoś może się nie domyślić. Super post.
Dziękuję. 🙂 Bardzo się cieszę, że jest przydatny!
Przyda się kazdemu kto prowadzi własny biznes!
Dziękuję. Będę szczęśliwa, gdy przedsiębiorcy będą korzystać z tej wiedzy i budować swoje silne marki.
Fajnie e jest możliwość pokazania opinii zadowolonych klientów, oni czasem mogą napisać coś z czego nei zdajemy sobie sprawy a zachęci innych:)
Dokładnie tak! Dziękuję za świetne podsumowanie. Pozdrawiam, Joanna
Bardzo fajny artykuł. Uważam, że w szczególności powinni go przeczytać Doradcy bankowi i stosować się do pkt 1, bo z moich doświadczeń wynika, że jest zupełnie inaczej.
Małgosia, cieszę się, że artykuł Ci się podoba. Zgadzam się, że dobrze wykonana praca jest najważniejsza.
Ja bym go też polecała np. młodym ludziom – licealistom i studentom – bo może przestrzec przed niejedną głupotą.
Bardzo dziękuję za inspirację.
Za Twoją namową, podrzuciłam artykuł kilku młodszym znajomym z prośbą o promocję w środowisku studenckim. 🙂
Muszę pokazać siostrze ten wpis, która ma własną działalność i z pewnością się jej to przyda.
Super, bardzo się cieszę. Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Dzięki za porady chęcią z nich skorzystam
Super, bardzo się cieszę! Trzymam kciuki za wdrożenie.
To prawda niestety, gdy klientom nie powie się, że zależałoby wam na poleceniu usługi to nie robią tego chętnie ponieważ nie są pewni czy tego chcemy 😉 Ja mam co prawda wierne klientki i mało kiedy biorę kogoś nowego, ale miło mi, gdy ludzie mówią o mnie dobrze 😉 wiem, że gdy rozszerzę swoją działalność to klientów mi nie braknie 😉
Tak, masz rację. Klienci nie wiedzą czy mogą – gdy ich o to poprosimy, nie będę mieć żadnych wątpliwości!
Na pewno z tych rad skorzysta wiele osób prowadzących swoje biznesy.
Na to liczę, bo to im bardzo pomoże w zwiększeniu sprzedaży.
Czasem niby wiemy, że jesteśmy dobrzy w czymś, a zapominamy o tak ważnej rzeczy, jak poproszenie o polecenie innym.
Monika masz rację. Chyba wierzymy, że klient poleci nas spontanicznie, a tak niestety zrobi tylko 20% osób.
Super, bo konkretnie i rzeczowo bez zbędnych lań wody. W mojej pracy jako trenera personalnego , na pewno wykorzystam 🙂
Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że skorzystasz z moich wskazówek.
Świetne rady, w pracy zawodowej często korzystałam z polecania. To zdecydowanie działało 🙂
Super. Ciesze się, że potwierdzasz. 🙂
Klient z polecenia to same korzyści. Wie dokładnie czego chce i po co do nas przychodzi, osoba która nas poleciła również jest zadowolona. Tylko się cieszyć!
Roksana, zgadzam się z Tobą. To świetne podsumowanie tego artykułu. Serdecznie pozdrawiam.
Ja na razie nie traktuję swojej działalności jako biznes, niemniej jednak jacyś klienci się pojawiają.
I błąd, bo przecież mały czy duży to tez biznes! Ja zawsze Was polecę!
Wspaniale! Monika wierzę, że na Twoją rekomendację też mogę liczyć. 🙂
Budujesz sobie fajny fundament, gdyby kiedyś pojawił się pomysł współpracy biznesowej.
Trudniej znleśc klijenta obcego a łatwiej właśnie znaleść kogoś z polecenia
Dokładnie tak! Dlatego warto prosić o polecenia, bo będzie łatwiej prowadzić biznes.
Bardzo przydatny wpis. Niby każdy o tym wie, a jednak chyba zapomina i nie wdraża w życie
Cieszę się, że jest przydatną przypominajką. 🙂
Dbanie o swoją markę jest naprawdę ważne 😉
Tak Iga, masz rację, zwłaszcza, że budujemy ją latami.
Ciekawy zbiór porad. Niejednej świetnie działający biznes na dużą skalę zaczynał swój rozwój od takiego organicznego podejścia do promocji swoich usług.
Dziękuję i życzę, aby polecenia przyczyniły się do jeszcze większego rozwoju Twojego biznesu!
Bardzo fajny poradnik zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z biznesem.
Bardzo dziękuję. Cieszę się, że jest przydatny. 🙂
Bardzo przydatne porady dla kogoś kto ma własną firmę!
Tak, zależało mi, aby pokazać przedsiębiorcom korzyści poleceń. Fajne jest też to, że artykuł cieszy się też ogromną popularnością wśród handlowców i pracowników obsługi klienta. 🙂
Klienci z polecenia są najlepsi i najmniej marudzą 🙂
Tak, to prawda. 🙂
WSzystko o czym napisałaś jest mi znane, jednak spotkania networkingowe w Polsce, mam wrażenie, że mogą nam nie dać takiego efektu, jakbyśmy sobie tego życzyły. Mam wrażenie, że wiele osób nie rozumie tego, jak ma networking wyglądać…
Tak, to prawda. Polacy ciągle uczą się networkingu, ale na przestrzeni ostatnich lat obserwuję wyższą jakość spotkań networkingowych. To mnie cieszy i daje nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. 🙂
Polecenia”pocztą pantoflową” to jest bardzo fajna sprawa, myślę że zaufanie do kogoś kogo sie zna jest większe niż do treści reklamy komercyjnej.
Zgadzam się z Tobą. Gdy zdobędziemy zaufanie klientów, w naszym biznesie uruchamia się dźwignia poleceń i jest już dużo prościej.
Tzw. poczta pantoflowa jest jedną z lepszych metod, aby rozproszyć swoją działalność i wzmocnić swoją opinię na rynku
Dokładnie tak. Jej mocną stroną jest też to, że trafia prosto do klienta docelowego!
Bardzo cenne wskazówki – w firmie mojego męża tacy klienci z polecenia zdarzają się bardzo często i generują sporą sprzedaż 🙂
To świetnie! To świadczy, że obsługują klientów na najwyższym poziomie! 🙂
W każdym razie – bardzo się starają. Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś nie do końca zadowolony – ale takie „uroki” prowadzenia własnego biznesu 😉
Powiedziałabym nawet szerzej, że to uroki pracy z ludźmi. 🙂 I nie od dziś wiadomo, że nie zadowolimy wszystkich. 🙂 Dziękuję Karolina za komentarze. <3
Zasada 20/60/20 – nie słyszałam o niej wcześniej 🙂
Co do poleceń, w branży IT działa taki portal – Clutch. Na jego łamach publikowane są rekomendacje dla firm. Każdy, kto ma tam profil, może wskazać kontakt do klienta, dla którego wykonaliśmy usługę. Moderatorzy Clutch umawiają się z taką osobą na rozmowę (po angielsku) i na jej podstawie powstaje tekst publikacji-rekomendacji. 100% uczciwości i braku fake’owych opinii 🙂
O zasadzie 20/60/20 przeczytałam w książce: Bernard Fruga, Artur Sójka „Eventworking”, 2017. Polecam bardzo!
Świetnie, że jest takie narzędzie jak Clutch i że zawarte tam opinie są wiarygodne.
bardzo fajny tekst, szczerość w relacjach międzyludzkich zawsze przynosi korzyści 🙂
Cieszę się, że jesteś tego samego zdania. To buduje, że wiele ludzi ceni i docenia szczerość oraz uczciwość w relacjach. Dziękuję!
Faktycznie coś w tym jest, niestety równie wielu lubi iść po linii najmniejszego oporu i z jak najmniejszą korzyścią dla innych, a największą dla siebie, co często wiąże się z potocznie zwanym ściemnianiem. :/
Tak, masz rację. To przykre. Prędzej czy później rynek to zweryfikuje. Tu jest pomocna tzw. negatywna rekomendacja, która może nas ustrzec przed negatywnymi doświadczeniami.
Takie rady są bardzo przydatne.
Wspaniale! Bardzo się cieszę! 🙂
Oj tak kije ci z polecenia to skarb. Cenne rady i spora dawka pozytywnego myślenia.
Małgorzata, dziękuję bardzo. 🙂 Życzę Ci ich jak najwięcej!
super podpowiedzi- ja też uważam, ze jezeli pracę wykonujemy rzetelnie i dobrze, kliencie o nas się dowiedzą 🙂
Monika, masz rację. Dowiedzą się na pewno. Jeśli zależy nam na zleceniach i zwiększeniu sprzedaży, możemy aktywnie prosić o polecenia i wtedy klienci dowiedzą się o nasz szybciej. 🙂
Moim zdaniem najważniejszy jest pierwszy punkt – ważne, aby nasza praca była najważniejszym świadectwem 🙂
http://www.ewelinaroo.pl
Masz rację, on jest najważniejszy, ale bez aktywnego proszenia o polecenia stracimy 60% szans na pozyskanie nowych klientów.
Dlatego o pozostałych też warto pamiętać.
Cenne rady, warte skorzystania 🙂 Swoją drogą ciekawy blog, chyba zostanę na dłużej 😉
Aleksandra, bardzo dziękuję! Będzie mi bardzo miło, jak będziesz tu zaglądać.
Serdecznie pozdrawiam, Joanna
Świetne rady, warto uczyć się od Ciebie, bo dużo wiesz 🙂
Lubię do Ciebie zaglądać i czytać 🙂
Krystyna, bardzo miło mi to słyszeć. Dziękuję!
Ale fajny wpis! Super się go czytało:)
Bardzo się cieszę i dziękuję za takie ciepłe słowa. Pozdrawiam, Joanna
Dla mnie najważniejsze jest dawanie z siebie wszystko zawsze w każdej pracy i czynności. Przykładanie się. I wtedy przychodzą do nas 🙂
Łukasz, to podejście idealne. Wyznaję tę samą zasadę, czyli zawsze 100% zaangażowania. To nakręca biznes.
Niezwykle ciekawe rady. Przy czym całkiem logiczne i proste.
Super, bardzo się cieszę. Serdecznie pozdrawiam, Joanna
Garść bardzo przydatnych informacji i cennych rad! Z pewnością skorzystają osoby startujące z biznesem
Przesyłam artykuł dalej :_)
Super, bardzo się cieszę. Wierzę, że pomoże komuś jeszcze bardziej rozwinąć biznes. 🙂
Zbiór uniwersalnych podpowiedzi pomocnych choćby wszystkim blogerom 😉
Dziękuję. Cieszę się, że post jest pomocny.
… ja zawsze polecam te osoby, które oceniam za ekspertów … wykonywanie swojej pracy profesjonalnie i na wysokim poziomie to dla mnie najważniejsza sprawa …
Uważam, że to doskonała strategia. Nikt nie będzie rozczarowany.
bardzo przydatne rady 🙂 nie sądziłam, że na tyle sposobów można zabiegać o klientów z polecenia.
Bardzo się cieszę. Życzę takich klientów jak najwięcej!
Bardzo cenne rady. Warto zadbać o polecenia, bo wtedy łatwiej o klientów.
Z pewnością skorzystam z Twoich rad – dzięki za wpis 🙂
Klienci z polecenia będą za moment jeszcze bardziej cenni niż do tej pory, mam nadzieję, że wirus nie wykończy małych firm 🙂
Marta, tak jak TY trzymam kciuki za małe firmy, i te średnie, i większe. Wierzę, że globalna gospodarka podniesie się po tym kryzysie.
Naprawdę przydatny artykuł. Będę musiała wypróbować te rady.
Super, myślę, że klienci z polecenia po kwarantannie będą ratunkiem dla niejednej firmy.