Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?
Szukając pracy, zastanawiasz się, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Gwarantuję Ci, że zrobisz profesjonalne wrażenie, stosując model STAR.
Czym jest model STAR?
Model STAR to algorytm, który usystematyzuje Twoją wypowiedź. Stosujemy go, gdy pytanie rekrutera wymaga opisania różnych sytuacji. To odpowiedź na Twoje pytanie: Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?
Skąd nazwa STAR?
STAR to skrót od 4 angielskich słów:
SITUATION (Sytuacja) – zdarzenie, które wymaga podjęcia przez Ciebie działań;
TASK (Działanie) – to potencjalne rozwiązanie danej sytuacji;
ACTION (Akcja) – to czynności podjęte przez Ciebie w celu wdrożenia konkretnego rozwiązania;
RESULT (Rezultat) – wynik Twoich działań.
Dlaczego model STAR da Ci przewagę podczas rekrutacji?
Na rozmowach często pada pytanie o sukcesy, porażki, trudne sytuacje. Denerwując się, możesz na nie odpowiedzieć nieskładnie, pominąć kluczowe kwestie albo zapędzić się i pleść bez końca.
Model STAR pomaga Ci w prosty sposób opisać ciąg przyczynowo – skutkowy każdego zdarzenia. Sprawia, że mówisz konkretnie, pewnie i jesteś postrzegana jako ekspert.
Przykład zastosowania modelu STAR w rekrutacji
Pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej: Co możesz uznać za swój największy sukces?
SYTUACJA: W poprzedniej firmie zostałam zatrudniona w połowie kwartału, więc czas na realizację celu sprzedażowego był o połowę krótszy. Ponieważ jestem osobą bardzo ambitną od razu przystąpiłam do realizacji zadania. Dokonałam analizy klientów odwiedzanych przez mojego poprzednika, sprawdziłam listę placówek i zbadałam raporty sprzedażowe z ubiegłych lat.
DZIAŁANIE: Oszacowałam, że aby zrealizować mój cel sprzedażowy muszę odbywać 50% spotkań handlowych więcej, niż moi koledzy. Zamiast 6 rozmów handlowych dziennie – 9.
AKCJA: Nie zwlekając przystąpiłam do działania. A że jestem osobą niezwykle zorganizowaną przygotowałam listę klientów, rozpoczęłam umawianie spotkań i rozmowy sprzedażowe. Skoncentrowana na celu, finalizowałam umowy. Obserwowałam też działania konkurencji. Zauważyłam, że ich kluczowym kanałem dystrybucji była sprzedaż na eventach branżowych. Postanowiłam pójść w ich ślady. Włączyłam się w organizację dużej konferencji. Podczas jej trwania miałam prelekcję promującą nasze towary, a klienci mogli się w nie zaopatrzyć na naszym stoisku. To był strzał w dziesiątkę! Moja sprzedaż wzrosła o 150%!
REZULTAT: W ciągu 1,5 miesiąca zrealizowałam target kwartalny. Udowodniłam, że jestem świetnym sprzedawcą zaangażowanym w swoją pracę. Nawiązałam bardzo dobre relacje z klientami, a współorganizując konferencję wykazałam się zdolnościami organizacyjnymi, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole.
Jak Ci się podoba ten przykład zastosowania modelu STAR?
Co zyskasz stosując model STAR w rekrutacji?
Stosując model STAR przekażesz rekruterowi dużo informacji na temat swoich umiejętności i kompetencji. Co więcej wskażesz konkretne sytuacje, w których ich użyłaś. To daje Ci ogromną przewagę nad innymi kandydatami!
Życzę Ci powodzenia na rozmowach rekrutacyjnych. Teraz już wiesz, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej! (Jeśli rekrutacja będzie miała charakter assesment center – koniecznie przeczytaj -> TEN ARTYKUŁ!)
I proszę udostępnij ten tekst Twoim znajomym szukającym pracy, aby wybili się na tle konkurentów i zwiększyli swoje szanse na zatrudnienie.
Jeszcze nie słyszałam o modelu star. Ale na pewno wykorzystam go przy następnej rozmowie kwalifikacyjnej 🙂
Wierzę, że się przyda i że może zrobić Ci wspaniałe wrażenie na przyszłym pracodawcy! 🙂
Bardzo cenne uwagi, przydadzą się 🙂
Dziękuję! 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Potrzebny i inspirujący wpis. Myślę, że wielu ludziom pomoże się zaprezentować.
Dziękuję za Twój komentarz. Taką mam nadzieję – że przyda się poszukującym pracy.
Słyszałam wcześniej o tym modelu. Odświeżam wiedzę, bo może się przydać w najbliższym czasie 🙂
O super! Cieszę się, że post jest przydatny! 🙂 Pozdrawiam serdecznie! I życzę wszystkiego dobrego!
Super porady mega przydatne
Bardzo się cieszę i dziękuję! 🙂 Serdecznie pozdrawiam!
Kurcze wartościowe informacje. Nie tylko do rozmów rekrutacyjnych!
Bardzo się cieszę, że są przydatne! To sprawdzone metody rekruterów – więc gwarantuję, że świetnie działają. 🙂
Teraz na pewno będę STAR na swojej rozmowie rekrutacyjnej 😉 Swoją drogą, ciekawy model. Wcześniej nie miałam o nim pojęcia. Dziękuję!
Bardzo proszę. 🙂 Życzę Ci, abyś olśniła swoim blaskiem wszystkich rekruterów!
Słyszałam już o tym modelu wcześniej i na pewno pomaga to na rozmowie. Mam nadzieję, że i mnie się kiedyś ta wiedza przyda 😉
Model STAR na pewno pomaga uporządkować naszą wypowiedź i dzięki niemu zrobisz świetne wrażenie, w przyszłości na rozmowie rekrutacyjnej! 🙂
Bardzo przydatne i trafne porady 🙂 Ja na razie nie wracam do pracy ale co się nie odwlecze to nie uciecze 🙂 Najgorszy jest u mnie stres, bez niego jest wszystko lepiej
Marzena, stres podczas rozmowy rekrutacyjnej ma prawo się pojawić. W jego zmniejszeniu pomogą Tobie głębokie oddechy. Już kilka z nich daje widoczne efekty: odzyskujemy panowanie nad myślami i nad swoim głosem, stajemy się spokojniejsi. W redukcji stresu pomoże też przygotowanie do rozmowy.
Życzę Ci powodzenia na przyszłych rozmowach rekrutacyjnych! 🙂
Dawno na rozmowie nie byłam bo pracuje 6 lat w jednym miejscu, więc przydadzą mi się te wskazówki.
Bardzo się cieszę, że artykuł będzie dla Ciebie przydatny! Życzę powodzenia na przyszłych rozmowach – zrób rewelacyjne wrażenie: profesjonalistki! Trzymam kciuki! Joanna
Nie słyszałam o tym modelu! Poszukuję pierwszej pracy, więc wszelkie wskazówki uważam za cenne 🙂
To super, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny! Trzymam kciuki za znalezienie satysfakcjonującej pracy! 🙂 Serdecznie pozdrawiam! Joanna
Nigdy nie słyszałam o tej metodzie, ale wyglada nieźle. W sumie metoda, metodą, jednak największe możliwości maja osoby błyskotliwe i zaangażowane, które wychodzą poza schemat typowego pracownika i wiedza, jak zaprezentować się, aby ktoś ich „kupił”. 🙂
Uważam, że właśnie metoda STAR pozwala się zaprezentować, by nas chętniej chciano „kupić”! 🙂
Nie słyszałam o tym modelu- bardzo cenna wskazówka, dziękuję 🙂
Wierzę, że się przyda! Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie! Asia
Może nie do końca nazywałam to modelem ale bardzo trafne uwagi. Najważniejsze być sobą, nawet za cenę nie otrzymania posady czy kontraktu.
Według mnie STAR jest narzędziem bardzo pomocnym podczas rekrutacji. Wierzę, że dzięki niemu:
-> po pierwsze możemy być sobą,
-> po drugie umiemy zaprezentować się z najlepszej strony,
-> po trzecie pamiętamy, by pochwalić się naszymi osiągnięciami. 🙂
Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Szkoda, że jak biegałam po rozmowach to nie znałam tego modelu, dla mnie to zawsze był ogromny stres!
Oj szkoda! Monika,gdybyś wiedziała, że ktoś szuka pracy i ten model byłby dla niego przydatny, proszę udostępnij mu ten wpis. Pozdrawiam serdecznie! Asia
Nienawidze takich rozmow… zawsze mam wrazenie, ze zostalam zaproszona, bo komus sie nie chcialo czytac CV.
Rozmowy są potrzebne. Bo jak mówi powiedzenie „papier wszystko przyjmie”, a rozmowa choć częściowo pozwala zweryfikować czy informacje zawarte w CV są prawdziwe.