Hashtagi na Instagramie – 10 faktów
Czym są hashtagi na Instagramie?
Hashtag to słowo kluczowe, czyli wyrazy lub krótkie frazy, które wyróżniają ważne informacje. Zadaniem hashtagu jest porządkowanie i wyróżnienie kluczowych treści.
Hashtagi na Instagramie – 10 faktów
- Hashtagi zawsze zaczynają się od # (hashu). Piszemy je łącznie, ciągiem znaków, bez spacji, np. #trenerbiznesu.
- Hashtagi są silnikiem każdego Twojego posta na Instagramie i pozwalają Ci dotrzeć do nowych odbiorców, spoza Obserwujących Twoje konto.
- W każdym poście możesz umieścić maksymalnie 30 hashtagów. (Jaka ilość hashtagów jest dla Ciebie optymalna dowiesz się z filmu >> kliknij).
- Hashtagi są doskonałym narzędziem do zbudowania zaangażowanej społeczności na Instagramie.
- Odbiorca na Instagramie wpisuje w wyszukiwarkę, (w lupkę), interesujący go hashtag np. #restauracjapoznan. W otrzymanych wynikach wyświetlają mu się posty, w których dany hashtag był użyty. Jest to dla Ciebie szansa dotarcia do potencjalnych klientów.
- Używaj hashtagów, których może szukać Twój klient, np. #coachpoznan, #kaszanaobiad, #fryzjerpoznan. Wpisując konkretny hashtag, upewnij się, że nie ma w nim literówki.
Poświęć kilka godzin i sprawdź, czego szukają Twoi klienci. Przeanalizuj jak do Ciebie docierają i zrób listę hashtagów, które będą wsparciem Twoich działań.
Na kontach prywatnych ludzie piszą hashtagami całe zdania np. #Jak #to #się #tobie #podoba? Ta praktyka nie ma sensu w przypadku kont firmowych, gdy zależy nam na budowaniu społeczności. Mała szansa, że klient wpisze w wyszukiwarkę na Instagramie #się, #tobie.
- Użytkownicy Instagrama wolą posty, gdzie jest opis posta z hashtagami niż „gołe posty” bez opisu z długą listą hashtagów. Post z opisem i z hashtagami uzyska większy wskaźnik aktywności. Będzie pod nim więcej polubień i komentarzy, a to automatycznie zwiększy ilość jego wyświetleń.
- Geolokalizacja to też hashtag. Dodawaj ją w swoich postach. Dzięki temu masz szansę, że algorytm wyświetli Twój post innym osobom, które też zameldowały się w tym miejscu.
- Miejsce na geotag jest też w Twoim biogramie, BIO. Uzupełnij je, zwłaszcza gdy prowadzisz biznes lokalny. (Więcej o tym, jakie BIO jest najbardziej skuteczne, gdy rozwijasz markę lub własną firmę przeczytasz w moim wcześniejszym artykule >> tu).
- Stwórz własny hashtag. Dzięki niemu zwiększysz efektywność swojego profilu i rozpoznawalność Twojej marki.
Własny hashtag na Instagramie
Zdefiniuj własny hashtag, który powinien być krótki, chwytliwy i łatwy do zapamiętania. Zawrzyj w nim treści, które ułatwią odbiorcom utożsamienie go z Twoją działalnością, np. nazwę marki, nazwę flagowego produktu. Twój hashtag powinien być unikalny, dlatego sprawdź na Instagramie i/lub Facebooku czy nikt go nie używa.
Własny hashtag zamieść w BIO, biogramie na Instagramie. Dodawaj go też w postach, nanoś na grafiki i fizyczne materiały reklamowe.
Twój indywidualny hashtag pozwoli odbiorcom bardziej utożsamiać się z Twoją marką oraz zachęci ich do jego spontanicznego stosowania. Dzięki niemu Twoja społeczność pozna się lepiej, a Ty zyskasz grono ambasadorów marki.
Np. Ja stosuję dwa własne hashtagi #bogielczykinspiruje i #bogielczykszkoli.
Umieściłam je w BIO na Instagramie. Dodaję je do postów. A osobom, które ich użyją w swoich postach, dziękuję udostępniając ich treści w swoich kanałach i zwiększając rozpoznawalność ich marek i kont.
Podsumowanie
Hashatgi są dźwignią do zwiększania zasięgów i budowania marki na Instagramie. Dzięki nim oszczędzasz czas, bo trafiasz do osób zainteresowanych konkretnym tematem. Wykorzystaj najbliższe tygodnie na opracowanie swojej hashtagowej strategii. Dzięki niej dotrzesz do nowych osób, zwiększysz zasięgi, pozyskasz followersów i nowych klientów.
Życzę Ci rozwoju Instagrama! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy trudności, zajrzyj na moje konto >> tutaj gdzie znajdziesz mnóstwo darmowych wskazówek. Możesz też do mnie napisać >> biuro@bogielczyk.com. Zajrzę na Twoje konto i pomogę.
Ciekawy wpis. Niestety niedawno Instagram znacząco zmniejszył zasięg z # Może coś się znowu zmieni w tej kwestii 🙂 Bo u nich to jak w kalejdoskopie.
Też obserwuję te różne zmiany, ale nie zniechęcam się i powoli buduję swoją Instagramową społeczność. 🙂
Świetne wskazówki! O wielu rzeczach nie miałam pojęcia…
To wspaniale, że się przydały. Wdrażaj je w życie i buduj swoją społeczność. 🙂
Mhm, niby to wiem, a jednak coś mi ten insta nie idzie. Ale na pewno wykorzystam Twój pomysł – zamiast hasztagu #inspiracje zrobię #mamanacałegoinpisruje 🙂 Zobaczymy, co się zmieni. Dziękuję za …. inspirację. Wrócę po więcej 🙂
Super Monika, będę obserwować Twoje działania.
Sprawdziłam też hashtag: #mamanacałego. Jest użyty ponad 100 razy, ale niestety przez wiele mam, więc nie będzie spersonalizowany.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za efekty! 🙂
Garść cennych informacji, świetne podsumowanie idei hashtagów, warto im poświęcić chwilę, a zaprocentują promocyjnie. 🙂
Dziękuję Iza. Jestem tego samego zdania, że czas poświęcony na hashtagi, to czas świetnie zainwestowany!
10 najważniejszych punktów! Sama często szukam po hasztagach 🙂
Dziękuję Iza. Przyznaję, że ja też, zwłaszcza, gdy chodzi o przepisy kulinarne. 🙂
Ja dodaję po prostu hashtagi, które uznam za stosowne. Nie zwracam uwagi na panujące trendy.
Karolina, super, że ich używasz, bo one pozwalają wyjść Tobie z Twoją treścią poza grono obserwujących.
No z tym akurat różnie bywa, bo jednak zdjęcia lajkują i tak głównie moi obserwatorzy. Ja chyba po prostu nie umiem w Instagram 😉
Fajnie, że zebrałaś do kupy wszystkie najważniejsze informacja o hasztagach 🙂
Dziękuję. Cieszę się, że jest tyle pozytywnych informacji zwrotnych na temat tego posta. 🙂
Dzięki za ten wpis! Trochę ten Instagram za słabo wykorzystuję w swoich działaniach. Będzie trzeba mu się bardziej przyjrzeć i lepiej wykorzystywać hashtagi w działaniu 😉
Michał, zachęcam, żeby zacząć teraz kiedy na IG jest 18% społeczeństwa, (w USA ponad 40%), i kiedy jeszcze w miarę łatwo się przebić do klienta docelowego.
Dzieki Asiu, przypomnialas mi o tym i mam nadziej, ze tym razem wciele to w praktyke, by stworzyc swoj wlasny hasztag i promowac swojego instagrama swoim hasztagiem. W koncu to, czego najbardziej trzeba na Instagramie – to cierpliwosc. Porzadna porcja cierpliwosci. Pozdrawiam serdecznie Beata
Beata, z tą cierpliwością trafiłaś w sedno. Większość osób szybko ją tracki i zniechęca się botami oraz nieetycznymi aplikacjami follow – unfollow. Trzeba jednak pamiętać, że na Instagramie są nasi klienci i cierpliwość pozwoli nam do nich dotrzeć. 🙂 Pozdrawiam Cię Beata serdecznie i czekam na Twój #. 🙂
Używanie hashtagów jest istotne, zwłaszcza gdy chcemy powiększać grupę odbiorców.
Patryk, dziękuję za celną uwagę. Masz rację. Dzięki nim mamy szansę dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców.
Temat zawsze aktualny i tą wiedzę warto sobie przypominać. A jaka jest najbardziej optymalna liczba hashtagów jaką powinno się dodać?
Marcin, Instagram pozwala nam dodać do posta maksymalnie 30 hashtagów. Ja zawsze wykorzystuję cały limit.
5-6 dodaję do posta, a 25-24 w pierwszym komentarzu. (Sprawdziłam, że nie zmniejsza to zasięgów, a wygląda estetyczniej).
Ile Ty dodajesz hashtagów?
O! Właśnie tego dzisiaj chciałam sie dowiedzieć 🙂
Wspaniale! 🙂 Bardzo się cieszę, że post się przydał!
To teraz taki temat bardzo na czasie. Niestety algorytm instagrama jest skomplikowany i same hashtagi cudów nie zdziałają, przynajmniej u mnie jakoś jeszcze nie zdziałały 😉
Masz rację, że na rozwój konta na IG składa się wiele rzeczy, a hashtagi są jednym z narzędzi, które w tym mocno pomagają.
Hasztag, fajna sparwa. Jednak warto się zastanowić jaki chcemy używać. Ja zmieniając profil, jestem na etapie zmian. Fajny wpis. Co do samego instagramu, jeszcze go nieczuję. Wydaje mi się zbyt osobistym miejscem. Ja natomiast nie lubię pokazywać swojego życia prywatnego. Nierozumiem tego fenomenu.
Małgorzata, masz rację – sprawę własnego hashtaga, koniecznie trzeba dobrze przemyśleć.
Zwróciłaś uwagę na pokazywanie prywatności. To bardzo silny trend, o czym świadczy popularność stories na IG i FB oraz zaimplementowanie tego rozwiązania na YouTube i już wkrótce na LinkedIn.
Przydatny wpis, poproszę o więcej:)
Bardzo się cieszę. Będzie więcej, jeszcze w wakacje. 🙂
Niewiele wiem o Instagramie, a przydałoby się więcej…
Najważniejszy jest na razie blog…
O Instagramie będzie wkrótce dużo więcej. 🙂 Zapraszam też na kolejny post, gdzie ekspertki podzielą się swoimi sprawdzonymi sposobami, jak budować społeczność w social mediach.
Coś mi te hasztagi nie wychodzą, ale jeszcze chwila…
Muszę, koniecznie muszę mieć Instagram dobrze prowadzony…
W końcu będą działać! Trzymam kciuki! 🙂
Nie wiem , ale ten Instagram jest męczący, z poziomu Creator studio wrzuca jak chce…
Tak, mam podobne wnioski – Creator Studio nie jest jeszcze w pełni dopracowany.
Ach, Instagram. No niestety ciągle nie możemy się polubić. Muszę chyba w końcu powiedzieć sobie, że będę go ogarniać regularnie. Chyba wszystkie Twoje wpisy na ten temat już przeczytałam. Co z # które Ig blokuje?
Garść fantastycznych i bardzo potrzebnych informacji, niezbędnych do rozwijania Instagrama
Super, bardzo się cieszę, że się przydały. Pozdrawiam!
używam hasztagi i często też z nich korzystam przy wyszukiwaniu
To świetnie. Ja też bardzo często wyszukuję po hashtagach. 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Własny hasztag to podstawa. Bardzo wartościowy wpis.
Cieszę się, że wpis jest przydatny. Dziękuje i serdecznie pozdrawiam, Joanna
Lubię Instagram, rozwijam go i mam nadzieję, że będzie niedługo wsparciem dla bloga. Ciekawie piszesz o hasztagach.
Ja też lubię Twój instagram działa na mnie bardzo odstresowująco. 🙂
A hashtagowe wskazówki zastosuj w działaniu – gwarantuję pozytywny efekt!
Kurczę, a ja się bałam stworzyć swój hasztag 🙁
Wierzę, że już się nie boisz i już go masz! 🙂
hasztagi hasztagami, ale jak robić wesołe kolorowe zdjęcia, gdy mam czarne #kwasyhumusowe 😉
Sawka, Twoje kwasy nadają się do filmów!
Nagraj film, jak nimi podlewasz piękne rośliny. (Zresztą zdjęcie z chryzantemami też jest fajne. 🙂 )
Mój instagram od miesiąca leży i kwiczy 😂
Algorytm tego nie lubi. 🙂 Ale to pewnie wiesz. 🙂
Zapisałam ten wpis ku pamięci i muszę dokładniej się przyjrzeć. U mnie te hasztagi jakoś nie chcą działać..
Ciekawe co robię źle…
Krystyna, jeśli masz ochotę – zapraszam Cię na konsultację online, dotyczącą hashtagów i Instagrama. Chętnie pomogę. 🙂
Staram się zawsze dopasować hashtagi do treści posta 🙂 I nie zapominam o własnym.
To wspaniale! Takie działania zapewnią Ci followersów o podobnych zainteresowaniach.
Bądź błogosławiona za ten wpis! 🙂 Cieszę się, że trafiłam na takie wartościowe wpisy, bo już zaczyna mi się klarować obraz tego, co źle robiłam, prowadząc mój profil na Instagramie. 🙂
Błogosławieństwa nigdy za wiele. 🙂 Cieszę się, że wpis jest przydatny i że mogłam przybliżyć temat hashtagów. Serdecznie pozdrawiam! 🙂
Mam swój hasztag chociaż aż taki krótki nie jest hi
Dużo dowiedziałam się dzięki Twojemu wpisowi. Dziękuję 🙂
Bardzo się cieszę i polecam się w przyszłości. 🙂
Mam własny hashtag ale muszę go sprawdzić, podsunęłaś mi tę myśl…
Większość rzeczy wiedziałam już wcześniej, ale z tego, że geotag można dodać i w bio profilu już nie wiedziałam 🙂 a to ciekawostka 🙂
Cieszę się, że mogłam Cię czymś zaskoczyć. 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Joanna
W tej materii bardzo często ostatnio zachodzą zmiany. Jednak jeśli chce się coś znaczyć i jednocześnie pozwalać znaleźć np wszystkie swoje zdjęcia jednym kliknięciem to obowiązkowo trzeba mieć własny hashtag 😉
Zgadzam się z Tobą w 100%! Własny hashtag pomaga trafić do naszych treści i integrować naszą społeczność.
Takie rady są na pewno przydatne 😉 Ja od niedawna staram się zwracać uwagę jakie dobieram hashtagi na Insta, i mój zasięg powoli się zwiększa.
Zauważyłam że dając dwa posty dziennie mam więcej odbiorców
Tak, masz rację. Każdy post zwiększa szansę i na większą ilość odbiorców, i na ilość followersów.
Jedna z moich klientów wrzucając posty 3x dziennie, przez pół roku zbudowała 10 000 społeczność.
Zaczynam już łapać o co chodzi w hasztagach 🙂 Coraz lepiej mi one wychodzą 🙂
Super! Dzięki nim zbudujesz dużą społeczność na IG. 🙂
Bardzo pomocny artykuł!
Dopiero zaczynam swoją przygodę z Instagramem i dzięki takim artykułom jest naprawdę o wiele łatwiej.
Ustawiłam swój hashtag, jedno słowo i # ale otwiera się stronka Przepraszamy strona jest niedostępna, czy aby taki hashtag działał, muszę założyć jeszcze jakiś profil? Po prostu, skąd się biorą zdjęcia na stronce, gdzie odsyła własny hashtag?
Kasia, cieszę się, że korzystasz! 🙂
Własny hashtag nie może mieć spacji w środku, np. #bogielczykinspiruje.
I musisz dodać kilka zdjęć i dodać w nich ten hashtag, żeby wyświetliła Ci się zawartość.
Powodzenia w budowaniu instagramowej społeczności! 🙂
Jaaaa dziękuję najserdeczniej! Teraz ma ręce i nogi!
A czy mogłabyś mi jeszcze napisać, bo wszystko przeszukałam na próżno, jak uzyskać taką ruchomą obwódkę wokół zdjęcia profilowego, jak masz u siebie? Często to widuję i bardzo mi się podoba?
Kasia, to pojawia się, jak ktoś doda nowe instastories, którego jeszcze nie widziałaś. 🙂 Ma Cię zachęcić do wejścia w nową relację. 🙂