5 kroków do doskonałych wpisów na blogu firmowym
Jest mi bardzo miło, bo mój wcześniejszy post “Blog firmowy – to musisz wiedzieć“, zainspirował jedną z czytelniczek – Kasię Grzech do napisania artykułu: “5 kroków do doskonałych wpisów na blogu firmowym”.
Kasia Grzech jest copywriterem. Ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu treści na strony internetowe. Razem z Kasią wierzymy, że ten wpis zmobilizuje Cię do analizy Twoich blogowych poczynań.
Wpisy na blogu firmowym to nie taka łatwa sprawa
Tworzenie wpisów na bloga firmowego, na pierwszy rzut oka, jest działaniem banalnym. Niestety, mimo pozorów, aż tak łatwo nie jest. Potwierdzenia nie trzeba szukać daleko. Na tysiącach stron firmowych można znaleźć 2-3 wpisy blogowe…i koniec. Ktoś usiadł, napisał, opublikował, zobaczył, że nic z tego ciekawego nie wyszło i dał sobie spokój. To scenariusz nałogowo powielany przez małe i duże przedsiębiorstwa. Wiesz, w czym tkwi problem?
Content marketing – o co w tym chodzi?
Blog to element strategii content marketingu, która polega na regularnym tworzeniu i udostępnianiu wartościowych treści.
Już w tym miejscu możemy wyodrębnić dwie istotne sprawy:
- Blog firmowy prowadzimy regularnie. Nie poddajemy się po pierwszych kilku wpisach.
Na początku nie powinniśmy zakładać, że treść będziemy dodawać 2 razy w tygodniu. Możemy to robić znacznie rzadziej. 2-3 wpisy na blogu w miesiącu, na początek, wydają się rozsądnym rozwiązaniem.
- Co to znaczy, że wpisy na blogu powinny być wartościowe? Odpowiedź jest bliżej, niż nam się wydaje. Teksty zawsze muszą odpowiadać na pytania naszych czytelników i Klientów. Blog powinien być przede wszystkim użyteczny.
Strategia prowadzenia bloga firmowego
To, na co dodatkowo powinieneś zwrócić uwagę to strategia. Content marketing to STRATEGIA. Wiem, powtarzam się, ale jest to bardzo ważne.
Zanim rozpoczniesz pracę nad poszczególnymi wpisami, poświęć chwilę na zarysowanie szczegółowego planu Twoich działań, w którym znajdą się następujące informacje:
- Jak wygląda potencjalny czytelnik Twojego bloga? Ile ma lat? Czym się zajmuje? Gdzie mieszka? W jaki sposób korzysta z Twoich produktów? Co jest dla niego ważne i jakie ma problemy.
- Jaki ton będą miały Twoje wypowiedzi? Czy będzie to forma luźna, czy ekspercka, poparta statystykami i badaniami naukowymi.
- Jak często będziesz publikować wpisy na blogu? Na początku warto stworzyć tzw. kalendarz postów na najbliższe 2-3 miesiące. Pozwoli to Tobie wyrobić nawyk, który ułatwi działania w przyszłości.
- W jakich kanałach będziesz prowadzić promocję? Np. social media, newsletter, fora internetowe i zaprzyjaźnione strony www.
Gdy rozpiszesz sobie te informacje, możesz przejść do napisania pierwszych tekstów.
5 kroków do doskonałych wpisów na blogu firmowym
Jeżeli chcesz stworzyć miejsce, które będzie chętnie odwiedzane przez czytelników i potencjalnych Klientów trzymaj się następujących zasad.
1. Umiejętnie dobieraj tematy wpisów
Bardzo istotne jest tworzenie wartościowej treści dla Twoich czytelników. Umiejętnie dobrane tematy będą odpowiedzią na ich problemy i zagwozdki. Zastanów się jakich informacji szukają Twoi Klienci. Co sprawia im trudność? Na co zwracają uwagę, gdy pytają o Twoje produkty?
Najlepsze tematy są efektem codziennego kontaktu z Klientem. Pomysły spisuj na bieżąco w jednym pliku i regularnie do niego wracaj.
2. Zadbaj o SEO
Blog to wspaniałe narzędzie do pozycjonowania Twojej firmowej strony. Warto w tej kwestii trzymać się jednej podstawowej zasady: Piszemy dla ludzi, jednocześnie dogadzając robotom Google, które skanują nasze teksty. Nie na odwrót.
Na co zwrócić uwagę?
- Każdy wpis pozycjonujemy na inną frazę kluczową. W przypadku bloga najlepiej sprawdzają się tzw. long tail, czyli dłuższe wyrażenia.
- Idealnie, jeżeli fraza kluczowa pojawi się w tytule, na początku wpisu, w jednym z nagłówków oraz minimum w 2-4 razy w treści.
- Tekst powinien być podzielony na akapity z nagłówkami.
- Dobrze, jeżeli w treści znajdzie się jeden link, który kieruje do innych naszych wpisów lub np. do podstrony z ofertą (linkowanie wewnętrzne).
- Dbamy o długość tekstu. Wpisy powinny mieć minimum 2500 znaków ze spacjami (około 1,5 strony A4).
- Treść uzupełniamy grafiką, wykresami, zrzutami ekranu (pamiętamy o atrybucie alt).
3. Odpowiednie formatowanie
Wpisy na blogu muszą dobrze wyglądać. Potencjalny czytelnik, wchodząc na Twoją stronę, zaczyna od skanowania treści. Na podstawie wizualnej opinii podejmuje decyzje czy czyta, czy szuka dalej.
Twoje teksty muszą być przejrzyste. Poszczególne akapity oddziel nagłówkami. Oprócz tego podziel je na krótsze fragmenty.
Na Twoją korzyść działają wszelkie ramki, wyliczenia i dodatkowe grafiki. Pamiętaj także, aby pogrubiać najważniejsze fragmenty tekstu. Dzięki temu czytelnik szybko dotrze do najważniejszych informacji.
4. Intensywna promocja i kontakt z odbiorcą
Gdy myślimy o doskonałych wpisach na blogu, skupiamy się głównie na tworzeniu dobrej treści. To jednak nie wszystko. Prowadzenie bloga wiąże się z nieustanną promocją wpisów. Warto działać w tej kwestii na kilku kanałach jednocześnie.
Druga sprawa to budowanie relacji z czytelnikami. Fajnie, jeżeli we wpisie zamieścisz pytania, które pobudzą odbiorców do interakcji i zostawiania komentarzy, na które oczywiście będziesz regularnie odpowiadać.
5. Analityka i wnioski
Ostatnim bardzo istotnym krokiem w tworzeniu doskonałych artykułów jest analiza podejmowanych działań. Na swojej witrynie zainstaluj Google Analytics. Tam znajdziesz wszystkie ważne statystyki.
Dzięki regularnej analizie będziesz wiedzieć, które wpisy na blogu się sprawdzają. Jakie tematy faktycznie interesują odbiorców. Ile czasu czytelnicy spędzają na Twojej stronie. Czy przeglądają kolejne wpisy. Kim są i jakie mają preferencje.
Analiza jest bardzo ważna. Blog to „żywe stworzenie”. Musisz regularnie reagować na potrzeby czytelników i dostosowywać do nich treści. Na swojej firmowej stronie nie piszesz dla siebie, ale dla innych. Warto zawsze mieć taką myśl z tyłu głowy. Pomaga ona na wielu etapach tworzenia treści.
Daj znać, z jakimi trudnościami spotykasz się na swoim blogu? Może uda nam się razem rozwiązać te problemy 😉
Kasia Grzech
Nazywam się Kasia Grzech i jestem copywriterem. Mam wieloletnie doświadczenie w tworzeniu treści na strony internetowe. Dzięki uprzejmości Joanny przygotowałam dla Was ten krótki wpis, który mam nadzieję, zmobilizuje Was do analizy swoich blogowych poczynań.
Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat tworzenia treści, serdecznie zapraszam na mojego bloga o pisaniu: https://katsin.pl/blog/ oraz na mój fanpage >> tutaj.
-
[…] artykułu „Promowanie posta na blogu” pojawił się, gdy po artykule Kasi Grzech “5 kroków do doskonałych wpisów na blogu firmowym”, zadaliście mi mnóstwo pytań, jak […]
Leave a Comment
Wiele cennych informacji
Bardzo się cieszę. Wdrażaj w życie! 🙂
Właśnie walczę z SEO :-)))
Chyba nie jestem za bardzo kompatybilna z tym ustrojstwem 🙂
Krystyna, a z jakiej wtyczki korzystasz?
Ja z Yoast SEO i przyznaję, że każdą zmianę świtała na zielone przyjmuję z ogromną ulgą. 🙂
Też korzystam z Yoast SEO, chyba mam inny styl pisania niż ona sobie życzy.
Ale mój Guru podpowiedział, żeby wypróbować inną.
Jak znajdę o jaką chodzi, to dam znać.
Facet zna się na tym bardzo dobrze.
Krystyna, super. Będę wdzięczna. 🙂
To jest ta druga wtyczka, ponoć bardzo dobra
https://pl.wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/
Jeszcze sama jej nie wypróbowałam, bo się nie wyrabiam z innymi sprawami.
Bardzo dziękuję. 🙂 W weekend sobie zainstaluję.
I jak działa ? Lepsza niż SEO ?
Działa i jest fajna, intuicyjna. Efekty takie mierzalne będę mieć za miesiąc, gdy dostanę raport SEO od zaprzyjaźnionej agencji. 🙂
Raz jeszcze bardzo dziękuję.
Skro sprawdziłaś i działa dobrze, to ja też muszę zmienić…
Tylko jeszcze nie teraz :-))
🙂
Nie nadążam ze wszystkim, ale za momencik będzie więcej czasu i wszystko nadrobię…
Muszę przyznać, że z zainteresowaniem przeczytałam Twój wpis. Niby takie proste rzeczy,a czasem tak ciężko jest przypilnować…
Masz rację. Kiedyś usłyszałam, że to co proste, nie zawsze jest łatwe.
Myślę, że często jest tak z naszymi działaniami. Wiemy, co zrobić, ale brak czasu, albo kwestia priorytetów, sprawiają, że tego nie robimy, albo nie przykładamy się na 100%. 🙂
Bardzo cenne wskazówki blogowanie prze duże B. Nieustanna promocja wpisów jest mecząca, ciężko znaleźć czas na reset dla dla siebie.
Gosia, faktycznie promocja wpisów jest czasochłonna i energochłonna. A myślałaś, żeby zlecić to komuś?
Mi osobiście to sprawia ogromną frajdę, więc nie deleguję. Ale znam takich, którzy bardzo sobie chwalą to rozwiązanie. 🙂
Myślę, że te wskazówki mogą być bardzo przydatne dla zainteresowanych osób:)
Zgadzam się z Tobą Aneta. 🙂 Serdecznie pozdrawiam.
Praktyczne i skuteczne rady 🙂
Dziękuję. Wierzę, że przypominają o najistotniejszych kwestiach.
Dokładnie tak. Ja w takim celu instaluję zawsze wtyczki do SEO, żeby mi przypominały co jeszcze poprawić 😉
O tak! One są nieocenioną pomocą. 🙂
Przyznam, że bardzo się cieszę, że prowadzę bloga jedynie w celach podtrzymywania intensywności mojej pasji, zupełnie na luzie, bez zagłębiania się w jego promocję. 😉
Takie działanie – bez presji – jest wspaniałe, bo pozwala skupić się na tym, co lubimy najbardziej.
Jesteśmy szczerzy i wyraźni, a to natychmiast odbiorcy czują, dłużej trwa zdobywanie słuchaczy, ale są bardziej stabilni w odwiedzinach. 🙂
Seo wciąż się uczę… Metodą prób i błędów odkrywam coraz to nowe jego oblicze, że tak to nazwę… ;P Cenne wskazówki – biorę do serca! 😉
Bardzo się cieszę. Wdrażaj i podbijaj Internet! 🙂
SEO to dla mnie wciąż czarna magia.
Mi się rozjaśniło po szkoleniu Oli Gościniak. (Korzystam z wtyczki Yoast SEO, która co nieco podpowiada w tym temacie).
Bardzo ciekawy post. Oby tak dalej 🙂
Dziękuję. Zapraszam po więcej. 🙂
super porady, na pewno skorzystam
Dzięki Aniu. Cieszę się.
Garść bardzo cennych wskazówek. Mnie wciąż z SEO nie po drodze…
Małgorzata, jeśli myślisz o sprzedaży e-booków lub innych własnych produktów, warto się przemóc. 🙂
Z przyjemnością przeczytałam ten wpis. Może nie prowadzę bloga fìrmowego, ale wiem, że przyda mi się na przyszłość to co napisałaś.
Bardzo się cieszę. I bardzo podoba mi się Twoje podejście – otwarte na wiedzę. Świetnie Ci wróży na przyszłość. 🙂 Pozdrawiam.
Zdecydowanie. Regularność, analiza i autentyczność treści
Kasia, świetnie to podsumowałaś biznesową triadą! 🙂
Świetny wpis – porady przydadzą się nie tylko przy prowadzeniu firmowego bloga 🙂
Super, cieszę się, że wpis jest przydatny.
Super artykuł, warto wziąć wiele informacji dla siebie i korzystać 🙂
Dziękuję Aga. Bardzo się cieszę. Wierzę, że udoskonali on niejednego bloga firmowego. Pozdrawiam serdecznie.
O SEO i content marketing zawsze warto zadbać, bo to poprawia naszą widoczność w najważniejszym źródle ruchu dla każdego z nas czyli wyszukiwarce Google 😉 A wyciąganie wniosków z tego co robimy i jak to robimy powinno być standardem dla każdego. Dobry wpis!
Dziękuję Michał za taki wartościowy komentarz. Cieszę się, że wpis jest przydatny.
Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Bardzo przydatny wpis! Dziękuje bardzo 🙂
Super. Bardzo się cieszę, że się przydał. Pozdrawiam serdecznie, Joanna
Cieszę się, że mogłam przeczytać ten wpis i dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy. Uważam, że takie wpisy są bardzo przydatne.
Wspaniale, bardzo się cieszymy. Niech wiedza niesie się w świat! 🙂
Cenne wskazówki, może w przyszłości będę prowadzić bloga firmowego, więc takie rady mi się przydadzą 🙂
Super bardzo się cieszę, że tak je oceniasz. 🙂 Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania – śmiało pisz.
Serdecznie pozdrawiam, Joanna
Świetne porady, z pewnością je wykorzystam 🙂
Bardzo się cieszę, że się przydadzą. 🙂
Warto się wczytać w tekst i zastosować do zaleceń. Wartościowa treść.
Bardzo się cieszę, pozdrawiam serdecznie!
Warto się wczytać w tekst i zastosować do zaleceń. Wartościowa treść, dzięki której firmowy blog może być lepszy.
Patryk, bardzo się cieszę, że pozytywnie oceniasz wpis. Dziękuję za komentarz. 🙂
Krótko i na temat- czyli tak jak lubie 😀
Bardzo się cieszę i miło mi to słyszeć. 🙂
Fantastyczny wpis! Kasi blog i treści są szalenie wartościowe, bardzo sobie ją cenię jak i jej miejsce w sieci 🙂
To wspaniale, doskonale rozumiem. Kasia to prawdziwy ekspert i bardzo się cieszę, że jest autorką wpisu gościnnego na mim blogu.
Rozumiem, że SEO jest ważne, ale dla mnie bardzo liczy się strona wizualna. Oczywiście, jeśli potrzebuję na szybko jakiejś informacji, to wyczytam ją gdziekolwiek, ale jeśli mam wracać na bloga i czytać go regularnie, to musi być po prostu estetyczny.
Urszula, dziękuję za Twój komentarz i ciekawą perspektywę.
Z blogami firmowymi jest chyba ten problem, że prowadzący go, boi się wplatać tam lifestyle. Tematyka wtedy kurczy się do kilku wpisów.
Tak, to jeden ze scenariuszy. Bywa, że wpisów jest więcej, są one regularne, a blog jest bardzo specjalistyczny i przyciąga tych stricte zainteresowanych danym tematem. W biznesie, to dobra strategia.
Rady podane przez Kasię sprawdzą się także przy prowadzeni bloga osobistego.
Tak, masz rację. To bardzo cenna uwaga.
Bardzo czesto spotykam się z blogami firmowymi, gzie są 2-3 posty sprzed kilku lat i koniec.
Sandra, też obserwuję to zjawisko.
Moich klientów zachęcam, aby w takich sytuacjach zmienić nazwę z “bloga” na “poradnik”. Bo od tej drugiej formy regularność nie jest wymagana i jej brak nie wpływa negatywnie na nasz wizerunek.
Trafna rada. Mądrze powiedziane.
Bardzo fajnie opisane. Blog firmowy to jednak zupełnie coś innego niż zwykły blog.
Dziękuję Beata, faktycznie te dwa rodzaje blogów różnią się od siebie, choć trzeba przyznać, że systematyczne wpisy są dobrze widziane na obu tych płaszczyznach. 🙂
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam, Joanna
No tak temat to podstawowa sprawa która ściągnie odbiorce.
Mój blog to raczej hobby i odskocznia. Czasem zdarza mi się na nim zarobić, ale generalnie traktuję to bardziej na luzie, a mniej biznesowo. Niemniej jednak, bardzo przydatne informacje 🙂
Podoba mi się Twoje podejście do blogowania. 🙂 U mnie to narzędzie biznesowe, więc luzu jest dużo mniej. 😀
Świetne rady, muszę sobie wydrukować i uporządkować wiedzę
Korzystam już z niektórych z tych rad 🙂 Choć wiem, że wciąż trzeba nad tym wszystkim pracować i się rozwijać.
Solidna porcja podpowiedzi dla każdego prowadzącego bloga, nie tylko tego firmowego 😉
Cieszę się, że podpowiedzi są przydatne.
Czeka mnie właśnie tworzenie treści i wpisów na stronę firmową, przydadzą mi się twoje rady 🙂
Bardzo się cieszę i życzę powodzenia w pracy nad stroną! 🙂
Nie da się ukryć, że prowadzenie firmowego bloga to naprawdę spora ilość pracy, czasu i siły. 🙂 Zresztą, prowadzenie każdej takiej strony, to mnóstwo pracy. 🙂
Bardzo lubię wracać do tego wpisu 🙂 dużo mi rozjaśnia i przypomina 🙂
Bardzo się cieszę i dziękuję. 🙂 Taki komentarz bardzo dużo dla mnie znaczy. <3
Bo do rzeczy, które uczą warto wracać 🙂
nie mam co prawda bloga firmowego, ale wiem jak ważna jest jakość wpisów, no i cała reszta z SEO na czele 😉
Super, że masz taką wiedzę, zwłaszcza tę związaną z SEO! 🙂
Blog firmowy na pewno wspomaga biznes, tylko skąd brać na to wszystko czas.
Jeśli korzyści są wymierne, można pomyśleć o wirtualnej asystentce. 🙂
Wydaje mi się, że najtrudniejsze jest stworzenie wpisu, który jednocześnie będzie dobry pod algorytmy i ciekawy dla czytelnika 🙂 Cenne rady
To bywa wyzwaniem i u mnie te ostatnie szlify też zajmują sporo czasu. 🙂
Nie ważne o czym piszemy , musimy robić tak aby zachęcić innych do czytania. Ciekawy artykuł.
Masz rację. Warto od czasu do czasu pytać naszych czytelników, o czym chcieliby się dowiedzieć z naszego bloga.
Dziękuję za miłe słowa. 🙂