Biogram (BIO) na Instagramie. To Ci się przyda.
Instagram w biznesie
Instagram stał się istotnym narzędziem biznesowym zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. To platforma, która jest alternatywą dla Facebooka. (Jeśli chcesz sprawdzić, czy Facebook jest dla Twojej firmy, kliknij >> tu).
Jakie korzyści da Tobie i Twojej firmie obecność na Instagramie?
- Dzięki niemu pozyskasz nową grupę klientów.
- Zwiększysz sprzedaż.
- Zbudujesz silną markę.
- Zwiększysz skalę działania przedsiębiorstwa, bo Instagram opiera się na telefonie, który mamy cały czas przy sobie.
Polscy użytkownicy Instagrama
Jak podaje NapoleonCat na Instagramie jest obecnych 8,9 miliona Polaków, (dane z sierpnia 2021 roku). Jeśli wśród nich jest Twój klient, poniższy artykuł jest dla Ciebie.
Dziś podzielę się z Tobą wskazówkami dotyczącymi biogramu na Instagramie, bo jest to swoista wizytówka na tej platformie i od niej w dużej mierze zależy, czy klient będzie chciał odwiedzić Twój profil i czy zostanie Twoim followersem.
Co to BIO, czyli biogram na Instagramie?
To Twoja notka biograficzna na Instagramie. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w budowaniu silnej marki i pozyskiwaniu klientów, bo odpowiada za pierwsze wrażenie na profilu. Na biogram składają się:
- Twoje zdjęcie profilowe;
- pole na imię i nazwisko,
- nazwa użytkownika;
- miejsce na klikalny link;
- życiorys (w niektórych telefonach nazwany biogramem).
Pole na imię i nazwisko
W tym miejscu możesz wpisać swoje imię i nazwisko, nazwę firmy, to czym się zajmujesz. (Sprawdzisz to u mnie >> tutaj). Na Instagramie ważne jest podanie swojego imienia w BIO, bo użytkownicy chcą się wiedzieć, kto stoi za danym kontem. Odpowiadając na pytania i komentując posty lubią się zwracać po imieniu, a także podejmując decyzje zakupowe, wolą komunikować się z człowiekiem niż bezosobowo z firmą. Znaczenie zyskują szybkość reakcji, spontaniczność, autentyczność i dystans do siebie.
Zdjęcie profilowe na Instagramie
Aby Twoje BIO robiło dobre pierwsze wrażenie uzupełnij zdjęcie profilowe. Świetne będzie zdjęcie, które łatwo pozwoli zidentyfikować Twoją działalność. Na Instagramie ważne są emocje, stąd zdjęcie człowieka lub choćby części jego ciała jest lepsze niż same logo firmy.
Nazwa użytkownika
Twoja nazwa na Instagramie powinna być spójna z nazwą Twojej firmy, bloga, fanpage’a czy strony www. Pamiętaj, że spójność jest kluczem do tego, by zostać zapamiętanym. (Np. w moim przypadku firma nazywa się „Ekspert” Joanna Bogielczyk, adres strony www to www.bogielczykdlakobiet.com, nazwa konta na Instagramie to @joannabogielczyk i nazwa fanpage’a to też Joanna Bogielczyk).
Nazwa powinna być łatwa w wymowie, oryginalna, odzwierciedlająca Twoją działalność.
Jeśli chcesz użyć w nazwie kilku wyrazów, możesz oddzielić poszczególne słowa kropką lub podkreślnikiem, np. @holistic.edu.szkolenia, @ania_bylewska_pani_posrednik.
Życiorys = biogram
To informacje o Tobie i o Twoim biznesie zamieszczone pod zdjęciem profilowym. 150 znaków, którymi możesz precyzyjnie określić, czym się zajmujesz. W tym miejscu warto:
- wskazać korzyści, jakie potencjalny klient otrzyma w ze śledzenia Twojego konta; (śledzącego konto, czyli tzw. followersa możemy porównać do lubiącego fanpage na Facebooku);
- napisać czym się zajmujesz – krótko i najlepiej dodać tu emoji i emotikony, aby zwiększyć atrakcyjność przekazu;
- zawrzeć własny hasztag (o tym, jak go stworzyć i jakie funkcje dowiesz się z innego posta na moim blogu >> tu).
Przykłady BIO:
- 🔥 Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w budowaniu Twojej marki.💎 Dołącz do zamkniętej grupy na FB👍 Kliknij w link👇 https://www.facebook.com/groups/bogielczykinspiruje
- Pobierz bezpłatny e-book.🆓 Z nim będziesz przyciągać odpowiednich klientów🙂 i wzrośnie Twoja sprzedaż w social mediach👇 https://www.salesmanago.pl/mscf/txjttql9vjj8ttve/default/Bezplatny_e-book.htm
Klikalny link
Na Instagramie jedyny klikalny link, to właśnie link w BIO. Jeśli wkleisz link w poście, nie będzie on kierował do strony, a tym samym nie spełni swojej roli. Dlatego aktualizuj link w BIO. Gdy zachęcasz do odwiedzenia bloga, fanpage’a, sklepu www – wklej w BIO odpowiedni link.
Podsumowanie
To najważniejsze wskazówki, dotyczące biogramu na Instagramie. Dzięki nim Instagram będzie dużym wsparciem Twojej sprzedaży i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki.
Daj znać, czy masz konto na Instagramie i czy te wskazówki są dla Ciebie pomocne.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać Instagram w budowaniu Twojej marki, pozyskiwaniu klientów czy w sprzedaży, napisz do mnie biuro@bogielczyk.com. Przygotuję dla Ciebie indywidualną ofertę szkolenia, dopasowaną do tego, czego potrzebujesz.
-
[…] Miejsce na geotag jest też w Twoim biogramie, BIO. Uzupełnij je, zwłaszcza gdy prowadzisz biznes lokalny. (Więcej o tym, jakie BIO jest najbardziej skuteczne, przeczytasz w moim wcześniejszym artykule >> tu). […]
[…] Pamiętajcie, że na Instagramie nie mamy możliwości wklejenia linków zewnętrznych w treści posta. (Pisałam o tym wcześniej w artykule >> “Biogram (BIO) na Instagramie. To Ci się przyda”). […]
[…] Możesz też korzystać z innej czcionki niż domyślna. Czcionkę możesz zmieniać za pomocą strony internetowej takiej jak LingoJam. (Instrukcję, jak to zrobić znajdziesz >> tu). Wybraną czcionkę możesz używać w postach, a także w swoim BIO na Instagramie. (Czym jest BIO i jak je najlepiej uzupełnić przeczytasz we wcześniejszym poście >> klik). […]
Leave a Comment
Jak zwykle informacje w pigułce 🙂
Ania, czy to dobrze? Czy wolałabyś więcej? Daj znać, bo wiesz, że zdanie moich czytelników jest najważniejsze. 🙂
Super! Sama korzystam z Instagrama do celów biznesowych, więc uwielbiam czytać takie poradniki!
Świetnie, bardzo się cieszę. W najbliższym czasie planuję jeszcze o hasztagach napisać.
Instagram to w dalszym ciągu dla mnie czarna magia i wciąż czytam o nim różne, sprzeczne ze sobą informacje. Na przykład według niektórych serwisów, nie powinno się mieć nazwy, która za bardzo przypomina domenę.
Wiktoria, z pewnością nie dotyczy to kont biznesowych. Bo tu wiele badań pokazuje, że spójność zwiększa rozpoznawalność i zapamiętywalność marki.
Chodzi o to, że Instagram może nałożyć za to bana.
Nie spotkałam się z taką sytuacją, a każdy mój klient ma nazwę wszystkich kanałów zbieżną z nazwą firmy.
Bana? Fakt ,że czasami nakłada i nie zawsze wiadomo za co…
Ale jednolitą nazwę, to nie jest łatwo w obecnych czasach 🙂
Ja się z Instagramem jakoś nie polubiłam – za dużo tam botów, praktyk follow/unfollow i kupowania sobie obserwatorów. Zdecydowanie wolę blogi i profile na Facebooku.
Karolina, zgadzam się z Tobą, że to o czym piszesz, to prawdziwa zmora Instagrama.
Patrząc na trendy w komunikacji online, widzę że Instagram stał się dla wielu alternatywą Facebooka.
Prawda, bo Facebook ostatnio bardzo tnie zasięgi – ale z kolei na Insta wszystko takie wymuskane i wyidealizowane, jakoś to do mnie nie do końca przemawia.
Karolina, na Instagramie są też konta prawdziwych ludzi, ale zdecydowanie się tam trudniej przebić z nieperfekcyjną codziennością. 😀
O klikalnych linkach na pewno mogę zapomnieć, bo do takiej liczby obserwujących nigdy nie dobiję 😉
Karolina, nawet tak nie myśl – załóż, że będziesz je kiedyś mieć, bo wiesz, że w życiu działa zasada 3M – myślisz, mówisz, masz! 🙂
Muszę popracować nad swoim 🙂
Fajnie, zerknę za kilka dni, aby zobaczyć efekty. 🙂
Moja nazwa z podkreślnikiem wzięła się z prozaicznej przyczyny. Koniecznie chciałam żeby było moje imię i nazwisko bo tak buduje swoją markę. I tylko takie było wolne. Bardzo dobrze opisałeś istotę istnienia na Instagramie.
Gratuluję krzewienia wiedzy o social mediach
Aniu, dziękuję, że podzieliłaś się swoją historią. Uważam, że budowanie marki na sile swojego imienia i nazwiska to doskonały kierunek.
Życzę Tobie dalszych zawodowych sukcesów.
Pozdrawiam serdecznie, Asia
to prawda Instagram jest popularny i nie traci na aktualności warto tam być:)
Masz rację, to jedno z najszybciej rozwijających się dziś mediów społecznościowych.
a co myślisz o Tik Toku?
Dopiero się przyglądam i poznaję. Póki co, nie ma na tej platformie mojego klienta docelowego, ale chcę się przygotować, gdy się na niej pojawi.
Ja się biję z myślami. Instargarm u mnie nie jest mocny. Nie wiem, czy inwstować w niego więcej wysiłku i czasu. Boty, obs za obs i niestabilność, kupowanie mnie zniechęca. Z drgugiej strony mam wrażenie, że przy ewentualnych współpracach liczy się cyfra a nie zaangażowanie. Mam dylemat.
Roksana,już wkrótce zmieni się cały wygląd BIO na IG. Liczby zejdą niżej i będą bardzo jasnoszare, żeby na nich się nie koncentrować, a algorytm zwiększy zasięg organiczny kontom z dużym wskaźnikiem aktywności. Na tym wygrają etycznie zbudowane konta. Dlatego zachęcam Cię, żeby się nie zniechęcać i budować sobie powoli Instagramową społeczność. 🙂 Serdecznie pozdrawiam, Asia
Zwięźle, którego i na temat- bardzo lubię takie posty 😉 Instagram to potężne narządzie, które z każdym dniem zyskuje na sile 😉
Iga, masz rację. Każdego dnia pojawiają się nowi użytkownicy na Instagramie i platforma rozwija się bardzo szybko, zwłaszcza narzędzia dla biznesu. Cieszę się, że post Ci się podobał. W kolejnym napiszę o hasztagach na Instagramie.
O bio właśnie często się zapomina lub pomija przy budowaniu konta na IG.
Masz rację. Zapominanie o BIO to duży błąd, bo ono odpowiada za pierwsze wrażenie na naszym koncie.
Bardzo ciekawy i interesujący post. Czekam na więcej i oby tak dalej 🙂
Bardzo dziękuję. W kolejnym napiszę o hasztagach na Instagramie. Czekam na Twoją opinię. 🙂
Sama śmietanka w jednym miejscu – dzięki chętnie skorzystam 🙂
Ewelina, bardzo się cieszę i do zobaczenia na Instagramie! 🙂
Jak zawsze bardzo cenne rady Asia!
Cieszę się Aga. Dzięki. 🙂
Bardzo cenne wskazówki. Ciągle udoskonalam mój instagram. Jednak za mało poświęcam mu uwagi. Może powinnam zmienić priorytety
Anna, Instagram świetnie pomaga budować relacje z klientami. Mam wrażenie, że są tam odważniejsi niż na Facebooku,
a rozmowy: i dotyczące ofert, i wymiany doświadczeń – przyjemniejsze. 🙂
Ja też się zniechęciłam do Instagrama :/ Ze względu na to co pisali inni komentujący wyżej, jak również to, że bycie aktywnym (jak jeszcze próbowałam) zabierało dużo czasu np. wymyślanie i dodawanie hasztagów, a niewiele to wnosiło. Mniej więcej tyle samo osób przychodziło i odchodziło, wszystko stało w miejscu. Nie umiem w insta… Chętnie poczytam i może jeszcze spróbuję… Mam konto prywatne do bloga, może powinnam przejść na firmowe?
Konto firmowe daje Tobie dużo więcej możliwości i masz dostęp do genialnych statystyk. Widzisz, jakie posty się podobają, jakie są najchętniej komentowane. To świetne wskazówki do kolejnych publikacji.
O hasztagach napiszę wkrótce. Koniecznie przeczytaj. Gwarantuję Ci, że dużo się wtedy rozjaśni.:)
Serdecznie pozdrawiam, Asia
Widzę tu wiele praktycznych wskazówek, które mnie laikowi przybliżyły odrobinę sens bycia na Instagramie i dobre praktyki
Grace, bardzo się cieszę. Daj znać, jak będziesz działać na insta. Chętnie poobserwuję.
Pozdrawiam, Joanna
Mam insta, działam mocno, bo to moje ulubione SM 😉
Odwiedziłam. Świetne konto. Bardzo podobają mi się zapiski z podróży i życiowe przemyślenia.
Myślę, że instagram to świetne miejsce dla rozwoju marki. Ludzie uwielbiają sprawdzać co słychać, uwielbiają też jeśli podane jest to w formie ciekawej grafiki- kawałka rzeczywistości, który są w stanie szybko ogarnąć.
Aga, pięknie to ujęłaś. Taka kwintesencja Instagrama. (Ten potencjał, o którym piszesz, świetnie pozwalają rozwijać instastories).
Instagram to nie moja bajka… Jakoś wciąż nie mogę się przekonać! Wolę jednak FB, ale warto wiedzieć takie rzeczy. 😉
Lady Mamma, świetnie, że czujesz się dobrze na Facebooku i że masz tam swoją społeczność.
Takie tipy z Instagrama warto zachować w pamięci, bo jest on jedną z szybciej rozwijających się platform społecznościowych, (a Facebook już nie). Pozdrawiam, Asia
Przydatne i do zobaczenia tym bio bo wszyscy o nim mówili a ja się zastanawialam po co hahahah
No właśnie, to też było inspiracją do napisania tego posta.
Mój znajomy nie miał pojęcia, co chciałam mu przekazać mówiąc “kliknij link w BIO”. 😀
Świetne podsumowanie w pigułce.
Bardzo się cieszę, że się przydało. Pozdrawiam. 🙂
Bardzo ciekawe wskazówki. Pozdrawiam. Ja mam Insta, ale podchodzę do niego “z przymrużeniem oka”.
Dziękuję Agnieszka. Dobrze, że masz insta, bo on wyprzedzi Facebooka. Zobaczysz. 🙂
Zebrałaš tu informacje, które są ważne i nadal wiele osób, nie ma o nich pojęcia.
Wiola, dzięki za taki pozytywny komentarz. Pozdrawiam serdecznie, Asia
Hej! Mam mega problem.. jeśli chodzi o biogram na Instagramie.
Mój chłopak nie może mojego profilu oznaczyć w biogramie (wyświetla mu się zwykła nazwa) jak klika się w nią nie przechodzi się od razu na mój profil..tylko tworzy się zwykły tekst bez linku…
Adrianna, a podeślij mi link do konta. Zerknę, jak to wygląda na Instagramie i dam Ci znać, co może być tego przyczyną.
Pozdrawiam, Joanna
Ja to się już wielokrotnie przekonałam, że Insta i ja nie możemy się dogadać. Niby wszystko mam, tak, jak trzeba, ale ani szczególnej aktywności, ani nowych obserwantów (raczej ujemni) ani nic. Wydaje mi się, że mój biogram przedstawia korzyści, ale … być może nie 🙂 Świetny artykuł, na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę 🙂
Monika, tak na szybko dam Ci wskazówkę, żeby w treści postów na IG dodawać więcej emoji.
Zwiększają “czytalność” posta o 75%!
Bardzo fajny wpis i blog , ceene rady piszesz pozdrawiam
Bardzo się cieszę i dziękuję.
Bardzo fajne i przydatne informacje
Super – cieszę się, bo uwielbiam, gdy moja wiedza przydaje się innym. 🙂
Jak zawsze cenny rady, które warto wprowadzić w życie 🙂
Cenne rady, instagram nie jest łatwy, jeśli chce się dotrzeć do grupy docelowej trzeba to zrobić z głową
Marta, masz rację! I z głową, i trzeba poświęcić na to czas.
Zwracam uwagę na to miejsce, ale czy robię t dobrze, to nie jestem pewna 😉
Uzupełniłam tak jak powinno być, zobaczę czy zadziała…:-)
Krystyna – sprawdziłam. 🙂 A dasz radę wkleić tam jeszcze emotikonę kotę? 🙂 Zobaczysz, że efekt będzie jeszcze lepszy.
Tego trzeba pilnować, bo akurat biogram ma większe znaczenie niż większości się wydaje 😉
Zgadzam się z Tobą – super, że masz tę świadomość.